238 9 patronen in de kolf geborgen worden, die door de werking van een spiraalveer gaandeweg in den loop gebracht worden. 2. Het dubbelloopsysteem, toegepast bij het stelsel Kropatchek (ingevoerd bij het Portugeesche leger en de Pransche marine), waarbij de onderste loop als magazijn fungeert en 9 patronen bevat. 3. Het revolversysteem Spitalsky, waarbij de patronen zes rondom den loop zijn aangebracht. 4. Het pakjesladingsysteem dat, uitgevonden door den Ame rikaan Lee, beschouwd kan worden als de stamvader zoowel van het Mannlicher- als van het Vitali-type. Het eigenlijke Lee-geweer heeft een los magazijn, door twee veeren bevestigd onder de lade. 4a. Het Mannlicher-systeem, ingevoerd in Oostenrijk, terwijl ook het Duitsche leger spoedig met het Mannlicher-geweer zal gewapend zijn, heeft een vast magazijn met zware veer, moet altijd met hou ders gevuld worden en kan niet als enkellader gebruikt wordenna het laatste schot valt de ledige houder door eene opening, achter in den onderkant van het magazijn aangebracht, naar beneden. 4b. Het Vitali-systeem, nader gedetailleerd te behandelen. 4C. Het Mannlicher-Peletier-systeem is het eerstgenoemde stelse1 toegepast op het Nederlandsche Beaumont-geweerde opening in hec magazijn kan hierbij gesloten worden door een schroef of veer. Met uitzondering van het magazijn, van de aangebrachte verster king aan het staartstuk en van den repeteerknop levert het nieuwe geweer, dat den naam M. 71/88 heeft gekregen, uiterlijk maar weinig verschil op met het oude, dat in den vervolge onder den naam M. 71 zal voorkomen. (1) Het geweer M. 71/88 weegt zonder bajonet 4.52 EG., dus 0.105 KG. en met bajonet juist 1 HG. zwaarder dan het oude. Overigens zijn de lengte van het wapen en van den loop, het kali ber, de lengte van het getrokken gedeelte, aantal, soort, diepte, breedte en spoed der trekken, zoomede de breedte der velden, de hoogte van den bovenkant van de korrel boven de as en de hoogte opzet 100 M. boven de as onveranderd gebleven. (1) Aangezien de oude geweren in het jaar 1870 zijn ingevoerd, zoo waren de namen M. 70/88 en M. 70 misschien juister geweest.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 244