242 Deze gestippelde stand geeft verder een duidelijk beeld van het uitwerpen der ledige hulzen. Dij het terughalen van den grendel toch wordt de huls, die vóór den afsluiter ligt en waarvan de rand rechts achter den haak van den patroontrekker en links vóór de nok e3 van den uitwerper is, medegenomen. Stuit de uitwerper tegen het uiteinde zijner gleuf, dan kan de grendel met afsluiter nog een weinig verder naar achteren worden gebracht, waardoor de nok es van den uitwerper voor een gedeelte uit de insnijding van den af sluiter komt. Geschiedt nu het terugtrekken van den grendel eenigs- zins krachtig later zal blijken dat dit steeds moet plaat3 hebben dan drukt de nok eg ook met kracht tegen het linkergedeelte van den rand der huls en deze, rechts vastgehouden door den haak van den patroontrekker, krijgt daardoor een draaiende beweging en springt rechts uit het geweer. Zooals wij reeds zeiden, hebben de belangrijke wijzigingen aan den afsluiter, die o. i. zeker op den naam van vernuftig mogen aanspraak maken, volkomen het doel„het steeds en volledig uitwerpen der ledige hnlzen" doen bereiken. Niet alleen de ledige hulzen worden krachtig rechts naar voren uitgeworpen, maar ook bij de exercitiepatronen, die een gewicht heb ben gekregen gelijk aan dat van scherpe patronen, heeft de uitwer ping even volmaakt plaats. Nog dient opgemerkt te worden dat de schroef e1 van een vier kanten kop is voorzien om het van zelf eenigszins losdraaien, dat gedurende het vuren zou kunnen plaats hebben, geheel te voorkomen en dat de uitwerper zich wel beweegt in de oude gleuf voor den vroegeren patroontrekker, maar dat deze toch dieper is moeten ge maakt worden. Verder was het tengevolge van het aanbrengen van het magazijn en de nieuwe uitwerpinrichting uoodig dat de afsluiter ongeveer 9 fflS. meer naar achteren kon teruggetrokken worden, waardoor de oude gleuf voor den patroontrekker iets naar achteren is verlengd geworden. Behalve tot het aanbrengen van de noodzakelijke wijzigingen is van de transformatie van het geweer nog gebruik gemaakt tot het aan brengen van een drietal kanalen voor gasontsnapping. Twee daarvan zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 248