243 gelegen in het staartstuk boven de kamer en één, di (fig. 6), in het linkergedeelte van de gleuf in den afsluiter. In verband daar mede behoeft bij het aanleggen de duim van de rechterhand niet meer op de kruisschroef geplaatst te worden, een hulpmiddel dat zij het ook van twijfelachtig nut vroeger voorgeschreven was om het rechteroog tegen ontsnappend gas te beschermen. Het is hier de plaats om aan te teekeneu dat bij hel schieten met scherpe patronen belangrijke gasontsnapping slechts zelden zal voor komen, dat daartoe echter wel kans bestaat bij het gebruik maken van losse patronen, waarvan de lading, zooals nader zal worden aan getoond, slechts bestaat uit 2.5 G. buskruit N°. 2, waardoor min dere uitzetting van de huls plaats heeft en dus meer gelegenheid tot hinderlijke gasontsnapping zal bestaan. Dit gas kan nu in de aangebrachte kanalen een débouché vinden, zonder den schutter te hinderen. Tot meerdere volmaking van het wapen is nog in het beneden gedeelte tusschen den loop en het staartstuk een schroef, stuiting- schroef genoemd, aangebracht, dienende om den onwrikbaren stand van het staartstuk in den loop te verzekeren. Yermoedelijk heeft do onder vinding tot dezen voorzorgsmaatregel doen overgaan. Nu overgaande tot het repeteermechanisme, onderscheiden wij daaraanhet magazijnde steïveer met stelnok en den hefboom met repeteerknop. Het magazijn is een van boven open ijzeren bak (fig. 7), uitwendig zwart, waarin 4 patronen geplaatst kunnen worden. Aan de vóór- en achterzijde zijn borsten /j, waarmede het in de lade bevestigd is. De achterste borst is daartoe voorzien van een moergat, waarin de voorste schroef van den beugel thans magazijnschroef genoemd grijpt (fig. 1). Die schroef, vroeger een houtschroef, is nu een gewone schroef moeten worden. Aan de voorste borst treft men het reeds besproken moergat voor het schroefeinde van den ontlaadstok aan- De beide zijwanden van het magazijn hebben over de geheele lengte een gebogen groef f2die van boven gesloten is door de pallen f3. Waarom de groef f2 gebogen moet zijn, blijkt vol doende als men de ligging der patronen in fig. 1 beschouwt. De pallen fs zijn aan de zijvleugels fi van het magazijn bevestigd

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 249