245 Het vullen van het magazijn, patroon voor patroon, is hoogst een voudig. Als eisch voor geoefendheid van den man in het laden word4 dan ook gesteld dat in 10 seconden het magazijn moet gevuld worden' een eisch die in de praciijk bleek niet te hoog te zijn. Om zich nu verder de werking van het repeteermeehanisme voor te stellen, moet men onderstellen dat de grendel geheel teruggetrok ken geopeud is, het geweer als repeteergeweer gesteld is en dus de repeteerknop waarover straks nader in den achtersten stand staat en het magazijn met 4 patronen gevuld is (fig. 1). De aanbrenger is nu naar beneden gedrukt en de spiraalveer in het magazijn sterk gespannen. De rand van de bovenste patroon in het magazijn steekt boven den onderkant van den afsluiter uit, zoodat, bij het vooruitbrengen van den grendel, deze die patroon onder de stelnok door in de kamer kan brengen. Een uitsnijding in het staartstuk, blijkende uit fig. 2, vergemakkelijkt den door de patroon af te leggen weg, zoo dat deze zonder eenige belemmering in de kamer kan gebracht worden. De volgende patroon van het magazijn wordt nu, zoodra de voor gaande ouder de stelnok is doorgevoerd, door de werking der spiraal- veer tegen den onderkant van den grendel aangedrukt. Wordt na het afgeven van het schot de grendel weder geheel achteruitgebracht, eene bewerking die roet kracht geschieden moet, dan heeft de ver wijdering der huls plaats en heeft de tweede patroon gelegenheid om den vorigen stand van de bovenste patroon in te nemen. Door nu weder den grendel te sluiten, komt patroon N°. 2 in de kamer en geschiedt het verder laden uit het magazijn door het opvolgend openen en sluiten van den grendel. Zooais gezegd is, is aangenomen dat het geweer gesteld is als re peteergeweer. Om nu het geweer met gevuld magazijn als enkel lader te stellen, moet men zorgen dat de bovenste patroon uit het magazijn bij het vooruitbrengen van den grendel niet naar de kamer wordt gevoerd en dat dus de grendel over de patronen van het magazijn heenglijdt, waartoe het noodig is deze iets meer om laag te doen drukken, hetgeen door de stelnok kan bewerkstelligd worden en wel door den repeteerknop naar voren te brengen. De wer king van den repeteerknop, die buiten de lade uitsteekt, blijkt uit fig. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 251