246 g is namelijk de hefboom, die met een schroef g 15 waarom hij als spil kan draaien, aan de linkerzijde van het staartstuk bevestigd is, terwijl hij door een stift g2 met de stelveer is verbonden. De bo venste arm is voorzien van den repeteerknop g3. Het achteruitbrengen van dien knop doet den hefboom oin gt draaien en dus de stelveer h met stelnok naar boven en iets naar buiten drukken, waardoor de patronen komen in den stand van fig. 1 en het geweer als repeteer is gesteld. Het vooruitbrengen van den repeteerknop doet de stelnok weer naar binnen en omlaag gaan, waardoor de patronen iets dalen en het geweer als enkellader is gesteld. Het als enkellader stellen van het van gevuld magazijn voorzien geweer zou eigenlijk alleen door de werking van den repeteerknop moeten kunnen geschieden. Dit zou echter veel kracht eischen, nu om andere redenen de repeteerhefboom een zwaar werkende is. In de practijk worden daarom de patronen in het magazijn met den voorsten vinger der rechterhand omlaag geduwd en daarna of liever tegelijkertijd met den duim dier hand de repeteerknop naar voren gedrukt. Het geweer kan daarna weder als repeteer gesteld worden, door eenvoudig den repeteerknop naar achteren te drukken. In het algemeen eischt het voor- en achteruitdrukken van den repeteerknop eenige kracht, zonder dat dit echter in de practijk tot eenige moei lijkheid aanleiding geeft. Het vullen is slechts mogelijk als het geweer als repeteer is gesteld. Is dit niet het geval, dan belet de stelnok het inbrengen der patronen. Is het magazijn gevuld en het geweer als enkellader gesteld, dan wordt het geweer met enkele patronen evenzoo gemak kelijk geladen ah bij het geweer M. 71. Het laden, patroon voor patroon, zou bij een ongevuld magazijn wel eens tot rnoeielijkheden kunnen aanleiding geven, omdat dan de patroon met haar achtereinde achter de nok omlaag zou kunnen gaan. Werkelijk nadeel levert dit echter niet op. Immers bij alle oefening is de normale toestand van het geweer steeds „het magazijn gevuld" en uit den aard der zaak zal het geweer te velde wel nim mer met ongevuld magazijn worden ter hand genomen. (De geweren worden ook met gevuld magazijn ingeschoten en de 500 exercitie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 252