248 Wij bedoelen waar het magazijn in een enkele beweging met 4 patronen te gelijk door middel van patroonhouders moet worden gevuld. Al dadelijk is de patroonhouder zelf (fig. 10) uiterlijk niet geschikt om als bijkomend doel van een oorlogswapen veel vertrouwen te wekken. Samengesteld uit een houten blok aan welks voor- en achter zijde gebogen ijzerblikken strooken k2 gespijkerd zijn, en voorzien van een stuk touw met knoop k3dat als handvat dient, maakt het geheel meer den indruk van speelgoed dan van het degelijke dat men nu eenmaal bij een vuurwapen eischt. Maar die min gunstige in druk verdwijnt geheel, wanneer men in de practjjk ontwaart dat de weinig oogelijke patroonhouder toont geheel aan de verwachtingen te voldoen en de voorkeur boven andere houders verdient. Zoo is o. a. onze patroonhouder ongevuld slechts 20 G. zwaar en die behoorende bij het systeem Lee 125 G. De inrichting is verder uit de figuur af te leiden. Het houten blok heeft ongeveer de lengte en breedte van een patroon en de 4 patronen worden, na in den houder gedaan te zijn ook een zeer eenvoudige bewerking daarin bij elkander gehouden door de ondereinden der metalen strooken om het kogeleinde en den bodem van de laatst ingebrachte patroon met de hand om te buigen (fig. 11). Om nu de 4 patronen in den houder tegelijk in het magazijn tot het gemakkelijk vullen van het magazijn met houders is de lin kerzijwand van het staartstuk wat uitgesneden en van boven rond bijgewerkt te brengen, wordt deze bij het touw tusschen den duim en voorsten vinger aangevat, vervolgens met het kogeleinde der patroner. naar voren boven de opening van het magazijn gebracht, daarna met het achterondereinde achter de stelnok ia die opening geplaatst en, wanneer dat einde vat, de houder kort en krachtig naar beneden gedrukt. Zoodra het houten blok hierbij stuit, wordt de houder onmiddellijk recht op en neer uit den bak getrokken en wegge worpen. Door de eerste beweging het omlaag drukken gaan de 4 pa tronen langs de stelnok heen, terwijl het blok van den houder met zijn ouderkant op het staartstuk eu op die nok komt te stuiten. Bij de 2e beweging het krachtig omhoog halen kunnen de patronen niet medegaau, omdat de stelnok dit belet en worden tevens de ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 254