249 bogen ondereinden der metalen strooken weder recht gebogen, zoodat de houder de patronen loslaat. Zooals wij reeds gezegd hebben, slechts schijnbaar is het inbrengen van den gevulden houder moeilijk. In de werkelijkheid blijkt het ver rassend gemakkelijk te zijn en zelfs de geheel ongeoefende slaagt er aï spoedig in om het magazijn met houders te vullen. Om echter het snel en goed inbrengen en uithalen van den houder te verze keren, is het noodig bij de oefeningen' ten eerste te letten op de juiste plaatsing van den patroonhouder boven de magazijnsopening en ten tweede op het als het ware doen ineensmelten der bewe gingen omlaag en omhoog. Worden deze bewegingen goed uitge voerd en gaat het inbrengen toch bezwaarlijk, dan is dit in den regel toe te schrijven aan deuken in de metalen strooken of aan onrein heid van het magazijn. Onreinheid van het magazijn zal, wanneer eenmaal de inwendig gevette patroon algemeen zal zijn ingevoerd, niet veel meer voorkomen en deuken in de houders zullen zich in den regel alleen bij oefeningen in vredestijd voordoen, omdat dan de houders een groot aantal malen kunnen gebruikt worden, terwijl men in oorlogstijd gedurende hes werkelijke gevecht steeds van nieuwe houders zal gebruik maken Deuken in de houders kunnen overigens gemakkelijk weggenomen worden door ze op een daarvoor bestemden mandrijn weder recbt te kloppen. Aan het gced en snel inbrengen van den houder moet uit den aard der zaak veel gewicht gehecht worden en ook daarbij moet het beginsel gelden dat men bij hapering niet moet trachten door geweld dit euvel weg te nemen. Door bij bet moeielijk inbrengen van den houder dezen heen en weer te wringen, verbuigt men hem en veroorzaakt slechts dat het inbrengen nog moeielijker gaat en men met een uitstekend wapen in handen een oogenblik weerloos is. Heeft men in het gevecht bezwaren met het inbrengen van den gevulden houder, dan werpe men hem met zijn inhoud weg en neme een anderen. Speciaal zijn wij bij het verklaren vau het inbrengen van den gevulden houder eenigszins uitvoerig geweest, omdat de goede hou derlading in kritieke momenten een uiterst vernielend repeteervuur moet kunuen verzekeren. Het voorschrift betreffende de schietoefe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 255