251 Een onderdeel der bepakking moet echter behandeld worden, ook tot recht begrip van de latere beschouwingen van het nieuwe Schiet- voorschrifc en de nieuwe Recrutenschool. Wij bedoelen de berging van de patronen. Tot nu toe voerde de Nederlandsche soldaat te velde bij zich een aantal van 80 patro nen, nl. 40 in de tasch en 40 in den ransel. Dit aantal is nu ver meerderd tot 94 en wel in de rechtertasch 30, in de houdertasch (links) 6 gevulde houders, elk 4 patronen bevattende, en in de ach- tertasch 4 pakjes, elk van 10 patronen. De drie tasschen zijn door middel van passanten aan den koppel verbonden en hebben stijve wanden, terwijl de voortasschen voorzien zijn van slappe deksels, die door een lus en knop gesloten kunnen worden, en de opengeslagen deksels door middel van die lus gedurende het vuren aan een der knoopen van de kapotjas kunnen bevestigd worden. De rechtertasch is naar het beloop van het lichaam iets gebogen en voorzien van kokertjes, waarin de 30 patronen verticaal met de kogels omlaag kunnen gestoken worden. De patronen staan in 3 rijen, waarvan de middelste iets hooger staat, zoodat ze gemakkelijk uit te nemen zijn en het laden veel sneller dan-vroeger kan plaats hebben. Een gebrek, dat zich in de practijk voordeed, dat namelijk bij het snel uittrekken van een patroon het geheele samenstel kokertjes ge deeltelijk werd medegetrokken, zal gemakkelijk te verhelpen zijn door een en ander beter aan de tasch te bevestigen. Tegen den voorkant der tasch is de schroevedraaier bevestigd. Overigens kunnen in de tasch slechts patronen geborgen worden en dus ook geen oliefleschje, dat vervallen is. Uit de rechtertasch wordt steeds geladen als het geweer als enkellader gebruikt wordt, hetgeen in den recjel zal plaats hebben. Yoor het salvo-, magazijn- en tirail leur vuur heeft men alleen de rechtertasch te gebruiken. De linker- tasch is door lederen schotten in 0 afdeelingen verdeeld, die ieder een gevulden houder bevatten met den touwknoop naar boven en met het kogeleinde der patronen naar buiten gekeerd. De houders kun nen gemakkelijk uit de tasch gegrepen worden. Alleen bij het re- peteervuur wordt van de houdertasch gebruik gemaakt. De tasch mag zelfs alleen op commando geopend worden. In de achtertasch dient de achterwand tot deksel ze kan niet Dl. II, 1889, 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 257