- 255 sende overwinning in den strijd noodig en deze wordt, behalve door andere factoren, in de eerste plaats mogelijk gemaakt door een snel- en juistschietend geweer. Dit zijn allo eenvoudige waarheden, die door anderen reeds meermalen verkondigd zijn, maar die toch nog wel eens in herinne ring mogen gebracht worden, te meer omdat tegenover het Indische leger niet altijd volgens die waarheden is gehandeld, en wij gelooven dan ook b. v. ons niet aan eene onjuistheid schuldig te maken, wan neer wij beweren dat het Nederlandsch-Indische leger zeker zoo spoedig niet met het Beaumont-geweer was gewapend geworden, als niet de Atjeh-oorlog daartoe gedrongen had. Men zou dit een van de trouwens zeer weinige zegeningen van dien rampzaligen krijg kunnen noemen. Wij hebben in het voorgaande opzettelijk van een Europeeschen vijand niet gesproken. En waarlijk die vijand kan wel buiten sprake blijven, waar wij wilden betoogen dat het in het welbegrepen belang van ons gezag in Hederlandsch-Indië is dat het leger aldaar worde bewapend met het beste wat op het gebied van geweren tot dusverre is gevonden, en met erkentelijkheid voor ziju waardeerende meening zeggen wij het den kapitein Brender a Brandis gaarne na, waar hij zegt:(l) „Voor het Indische leger is dan ook, naar onze „meening, binnen zekere grenzen niets te goed". In hetzelfde artikel van den Heer B. a B., waarin wij deze woor den lezen, komen eenige zinsneden voor, die wij de vrijheid nemen hieronder over te schrijven, als komende ze ons bij uitstek geschikt voor om er eenige nadere beschouwingen aan vast te knoopen. „De bedrevenheid in het schieten liet in het Indische leger, naar „wij wel eens vernamen, over het algemeen nog al te wenschen „over, zoodat vele officieren, als over een sneller vurend werktuig ge sproken werd, dit per se reeds afkeurden met de niet onjuiste op merking: dat eerst maar gezorgd moest worden, dat het minder snel „vurende wapen beter gebruikt werd. Gelukkig schijnt dit laatste „argument ter bestrijding echter reeds veel van zijn kracht verloren „te hebben, want het schietonderwijs is dit jaar door de invoering (1) Blz. 54, Militaire Spectator N°. 1 van 1889.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 261