258 Het is daarom aan te nemen, dat het Nederlandsche legerbestuur zou bereid bevonden worden om van de 50000 overblijvende, nog nieuwe Beaumont-geweren een gedeelte af te staan, om daarmede de transformatie voor Indië te beginnen. Al deze omstandigheden en nog andere wijzen oppervlakkig be schouwd op de wenschelijkheid om het Indische geweer te transfor- meeren geheel op de wijze, zooals dat met het Nederlandsche geweer is geschied, en ook de Minister van Koloniën scheen van die wen schelijkheid overtuigd, toen hij in de Memorie van Beantwoording op het Voorloopig Verslag omtrent de Staatsbegrooting voor Ne- derlandsch-Indië voor 1888 neerschreef: „Zoodra hier te lande een keuze zal zijn gedaan, zullen eenige „getransformeerde geweren naar Indië worden gezonden en zal met „het Legerbestuur aldaar in overleg worden getreden over de vraag, „op welke wijze de transformatie van de Indische geweren zal zijn „tot stand te brengen, enz." Zeker zou, door de Nederlandsche transformatie op het Indische geweer toe te passen, het Indische geweervraagstuk op de eenvou digste en vermoedelijk goedkoopste wijze zijn opgelost. Maar ook het best Wij zeiden zooeven dat de transformatie van het Nederlandsche geweer als volkomen gelukt is te beschouwen en wij meenen ook op gezag van anderen, meer bevoegden, wel te mogen verklaren dat het geweer M. 71/88, als overgangswapen, voor het Nederlandsche leger een zeer goed oorlogswapen is. Als enkellader is het zeker verbeterd door de zooveel gemakke lijker verwijdering der hulzen, door een betere aftrek-inrichting en door de kanalen voor gasontsnapping. Het altijd gevulde vast magazijn dat het zwaartepunt van het ge weer niet ongunstig naar voren verplaatst is bij uitstek geschikt voor de gevallen, waarin men eensklaps en gedurende een korten tijd een zeer sterk vuur wil afgeven. Is dit magazijn ledig geschoten, dan kan van zelf weder tot de enkelladiug worden overgegaan. Tot het afgeven van een krachtig snelvuur gedurende korteren of langeren tijd kan van de patroonhouders gebruik gemaakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 264