260 - de soldaat in Nederland mede 94 patronen, welke met de 6 houders en 6 reservehouders een gewicht hebben van 4.5 KG. Yan de drie tasschen, waarin de patronen geborgen zijn, kennen wij het gewicht niet, maar, uiterst solide als ze zijn, zullen ze ook betrekkelijk zwaar zijn. Ook bovengenoemd gewichtscijfer stemt voor het Indische leger tot nadenken; verminderen kan men het bij het geweer M. 71/88 niet, omdat vrij algemeen is aangenomen dat een, met een repeteergeweer gewapend soldaat een honderdtal patronen moet met zich voeren. De Heer Brender a Brandis zou het eenvoudig getransformeerde geweer met zijn klein magazijn, dat zoo gemakkelijk geladen kan worden, een zeer geschikt type achten voor Indië, maar oordeelt de snelle herlading van het magazijn door middel van patroonhouders niet noodig, waardoor dus de gedeeltelijke, bijzondere en volumineuze patronen verpakking in houders en dus ook de zg. houdertasch kon achterwege blijven. „De kracht van kleine afdeelingen (veldwachten, patrouilles, „transportgeleiders enz.) zal", zegt deze schrijver op blz. 47 van den Militairen Spectator N 1 van 1889, „belangrijk toenemen, wanneer „bij overvallingen door een overmachtigen vijand, onmiddellijk, zelfs „bij het ontstaan van verwarring, het geweer gegrepen en in een „enkel moment zonder aarzeling veel vuur afgegeven kan worden. „Op dezen grond gelooven wij, dat het zwaartepunt van het vraag stuk betreffende het repeteergeweer voor het Indische leger niet „gezocht moet worden in de mogelijkheid, om een repeteervuur af „te- geven bij het doen of het afslaan van den aanval, maar in het „steeds geladen zijn met 5 of 6 patronen voor mogelijk onverwacht „voorkomende kritieke momenten." Wij zijn het geheel met den geachten schrij.ver eens voor zoover het medegedeelde in de le alinea betreft, maar gelooven dat hij bij het ternederstellen van zijne conclusie daaruit wat al te veel het oog heeft gehad op de werkelijk talrijke overvallingen, waaraan kleine afdeelingen van onze krijgsmacht te Atjeh hebben blootgestaan. En hoe goed ook wij het achten dat men tegen dergelijke over vallingen gewapend zij door een met patronen gevuld magazijn, met bescheidenheid meenen wij te mogen opmerken dat die overvallingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 266