262 Ook bij een mogelijke invoering van een repeteergeweer zal dat het geval zijn, misschien in nog meerdere mate. Ook wij achten de munitieverspilling, die een gevolg van het in gebruik geven van een repeteergeweer kan zijn, niet gering en gelooven dat de vuurleiding, die vooral bij Inlandsche troepen met het achterlaad geweer gewa pend reeds zoo moeielijk was, nu nog op meer bezwaren zal stuiten. Goede en langdurige oefening in het gevechtsschieten zal hierin gaandeweg verbetering moeten brengen. Bij het geweer 71/88 zal het aanwezig zijn van de houdertasch een deugdelijk middel zijn tot het tegengaan van munitieverspilling. Alleen uit die tasch kan met houders geladen worden en het houden van een streng toezicht, dat de soldaat niet uit eigen beive- ging een doorgezet snelvuur uitvoert, zal daardoor gemakkelijker zijn. Als resultaat van onze overwegingen komen wij tot het volgende: 1°. Afgescheiden van een mogelijk te eeniger tijd in Indië te verwachten Europeeschen vijand, heeft de Indische infanterie reeds thans een bepaalde behoefte aan een geweer, waarop de nieuwste verbeteringen op het gebied der vuurwapenen zijn toegepast. 2°. De transformatie van het geweer, op de wijze zooals die in Nederland met goed gevolg heeft plaats gehad, komt niet gewenscht voor, omdat het bestaande geweer reeds veel te zwaar voor een groot gedeelte der Indische infanterie is en de transformatie nog gewichts vermeerdering zij het een geringe zou ten gevolge hebben. 3°. Ook komt het niet gewenscht voor het eenvoudig getransfor meerde geweer in te voeren met klein magazijn maar zonder hou derlading. 4°. Het ideaal voor de Indische infanterie zou zijn een klein kaliber geweer met repeteermeclianisme. Speciaal omtrent dit laatste punt meenen wij evenals de Heer Creutz Lechleitner vóór ons deed de aandacht te mogen vestigen op het zoo belangrijke en lezenswaardige artikel van den kapitein Brender a Brandis in den Militairen Spectator N°. 1 van 1889 met Naschrift in de Februari-aflevering. Waar met zooveel beproefde zaakkennis en belaugstelling door een

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 268