276 Amboneesche en een Iulandsche compagnie geen onderscheid bestaat en het verschil met de Europcesche compagnieën dan hoogstens een lOtal fuseliers zou bedragen; ook hier zoekt men tevergeefs naar de redenen der bestaande verschillen. De ware reden daarvan zal dan ook wel gezocht moeten worden in de omstandigheid dat bij het ontwerpen der bestaande organisatie geen rekening is gehouden met tactische, economische of administra tieve eischen, maar dat de cijfers zoodanig ziju besnoeid en geschikt dat de totalen binnen aangegeven llnancieele grenzen bleven; er is dus zoo lang gemeten en gepast, totdat de cijfers in het aangegeven kader sloten. Of men daarmede eenen in alle andere opzichten on- verdedigbaren toestand in het leven riep, deed niets ter zake. Ook van deze zoowel als van menig andere organisatie kan gezegd worden dat zij alles behalve een bewijs geeft van organisatorisch talent, het geen niet te verwonderen is, wanneer men in aanmerking neemt de wijze, waarop zoo'n organisatie gewoonlijk tot stand komt. Het is te hopen dat men ditmaal gelukkiger zal zijn. Gesteld echter dat het verschil in verloop bij de onderscheidene landaarden bij het vaststellen der formatie in aanmerking moet geno men worden, dan behoeft dat nog geenszins tot een verschillend for matie-cijfer bij de veldbataljons ie leiden immers dat verschil behoefc alleen invloed op de aanvulling te hebben en sedert in beginsel een aanvulling uit de depotbataljons is aangenomen, is het bij het vast stellen van de formatie van die korpsen, dat men met het meerdere of mindere verloop der onderscheidene landaarden heeft rekening te houden groote verschillen worden daardoor echter niet teweeggebracht. Daar nu in geen enkel opzicht een verschil iu formatie tusschen de compagnieën van verschillenden landaard te verdedigen is, inte gendeel op tactische gronden een gelijke sterkte noodzakelijk moet geacht worden, waardoor bovendien in vele opzichten eenvoud en re gelmaat gebaat worden, moeten in de toekomst de thans nog bestaande verschillen verdwijnen; men zal dan tevens minder dan tot nog toe bij oefeningen als anderszins de bezwaren ondervinden, verbonden aan de ongelijke sterkte der compagnieën, waardoor b.v. thans een Europeesche compagnie een tiental rotten sterker kan zijn dan een Inlandsche com pagnie; die bezwaren zijn in verband met hetgeen daaromtrent in

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 282