284 drie luitenants per compagnie in de aanvoering van drie officiers-af- deelingen voorzien? Dat is immers onmogelijk zonder in verhooging van de formatie te vervallen en daartegen bestaan terecht overwegende bedenkingen. Het is noodig omtrent die, door sommigen ook voor onze toestanden gewenschte verdeeling in drieën nog het een en ander in het midden te brengen. De voornaamste en meest overtuigde voorstander van de verdeeling van de compagnie in drie pelotons of sectiën is de Fransche generaal Lewal, die op de hem eigen talentvolle wijze zijne denkbeelden om trent dit punt ontwikkeld heeft. (1) „De infanterie-compagnië" zoo wordt door hem gezegd, „is de gevechts eenheid (unité tactique inférieur); zij handelt gewoonlijk als onderdeel van het bataljonbij uitzondering op zich zelf. Zij vormt één geheel en bestaat noodwendig in tactisch opzicht uit drie geheel afgeschei den organen, nl. de tirailleurlinie (ligne active), het soutien en de reserve, die gelet op de eigenaardige roeping, welke elk dier deelen iD het gevecht te vervullen heeft, van gelijke sterkte moeten zijn. Daaruit volgt de verdeeling van de compagnie in drie deelen, die men pelotons of sectiën kan noemen naar verkiezing. „Die verdeeling is ook noodig met het oog op het doen van de- tacheeriugen. Te velde moet men daarvoor slechts geheel georga niseerde afdeelingen bezigen, gecommandeerd door een officier. Is nu de compagnie in tweeën verdeeld, en men detacheert een dier deelen, dan blijft de commandant achter met het andere en één offi cier. Bij hetzelfde onderdeel zijn dan twee commandanten en dat is verkeerd. Met drie of vier pelotons kan dat niet gebeuren en dat is een argument niet zonder gewicht. „De Oostenrijksche en Italiaansehe compagnie hebben elk vier pelo tons. Die organisatie werd ook in 1850 door den generaal Willisen aan de Pruisische compagnie gegeven. Sedert echter is men daar van teruggekomen en telt daar de compagnie twee pelotons; in het gevecht echter drie. (2) (1) Tactique de combat, blz. 186. (2) Blijkens het onlangs ingevoerde nieuwe exercitiereglement is de verdeeling in twee pelotons met de opstelling op drie gelederen vervallen. 144.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 290