290 Uit dat alles en vooral uit de omstandigheid dat in Duitschland, naast eene indeeling in drie pelotons, bij de jagers en pioniers eene indeeling van de compagnie in vier pelotons bestaat, mag toch zeker wel worden afgeleid dat, al heeft de eerste in veel omstandigheden voordeelen boven de laatste, deze in verschillende toestanden boven gene te verkiezen is en dat in allen gevalle de voordeelen van eene verdeeling in drieën niet zoo overwegend zijn dat men haar, waar zij nog niet bestaat, zou moeten invoeren. Daarbij komt dat men met het oog op onze toestanden nog met verschillende overwegingen heeft rekening te houden, die zeer stellig voor het behoud van de bestaande indeeling pleiten. In de eerste plaats zal bij ons het vormen van het compagnies carré en het marcheeren in dien vorm te velde meermalen voorkomen, de indeeling der compagnie moet dus het snel en ordelijk aannemen van dien vorm toelatenhet carré moet de noodige binnenruimte hebben tot het opnemen van den trein enz. en eindelijk moet elk der flanken één geheel vormen onder zijn eigen commandant; een en ander is alleen mogelijk bij eene verdeeling in vier sectiën, bij eene verdeeling in drieën kan aan die eischen onmo gelijk voldaan worden. Het gevecht tegen den Inlandschen vijand kenmerkt zich boven dien door het optreden met kleine afdeelingen, door verrassingen, een betrekkelijk korten duur, een opstelling des vijands zonder diepte, maar ook en in hoofdzaak daardoor dat het in den regel op korte afstanden gevoerd wordt. En daar nu juist op die afstanden de gevechtsleiding het moeielijkst is, omdat het daarbij in hoofd zaak op het voorbeeld der aanvoerders aankomt, is men als van zelf genoodzaakt den troep meer bijeen te houden, ook om beter op onverwachte gebeurtenissen voorbereid te zijn; bij het gevecht in verspreide orde wijst dat alles op de noodzakelijkheid eener ster ke reserve, ten einde den compagniescommandant beter in de gelegen heid te stellen om door het afzenden van versterking invloed op den gang van hot gevecht uit te oefenen, zijne flanken te beveiligen en zoo goed mogelijk op verrassingen voorbereid te zijn. Eene reserve van de helft der compagnie of weinig minder is daarom aanbevelens waardig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 296