294 In de berekening van de hoeveelheid springstof, welke de projec tielen van de middelbare kalibers zou moeten bevatten, werd eene teleurstelling ondervonden, als gevolg van eene fout, door den fa brikant begaan in de dichtheid van dit springmiddel. In een granaat, die 74,6 KG. zand kon bevatten, kon niet meer dan 63,5 KG. dy namiet geladen worden daarentegen kon zij 75 KG. springgelatine opnemen. Daar deze zelfstandigheid echter in Amerika niet ge fabriceerd wordt, verkoos men proeven met andere springmiddelen. De commissie spreekt als hare meeüing uit, dat, aangezien de dicht heid van de stof welke men gebruiken wil voortaan bekend is, het aan de techniek geen moeite zal kosten projectielen te construeeren, die iedere gewenschte lading zullen kunnen opnemen. Ten opzichte van de trefkans worden de volgende, voornaamste punten bekend gemaakt. Met behulp van boeien en drijftonnen werd een horizontaal schijf- vlak afgebakend dat 45 M. diep en 15 M. breed was. Van de 9 projec tielen, die op 1890 M. op deze schijf verschoten werden, vielen er 4 binnen de afgebakende ruimte, 1 sprong in zijne baan en twee hadden geen voldoende aanvankelijke snelheid verkregen om den afstand te kunnen doorioopen. De oorzaak hiervan lag in eene stoornis in de werking van het mechanisme van het kanon; men hoopt eene herhaling van dit onge val in dè toekomst te kunn.en voorkomen. Met behulp van de photographie instantanée zijn de valpunten op genomen, en zag men dat drie projectielen in dezelfde lijn, even wijdig aan het schip zijn gevallenhet vierde viel op hetzelfde punt als een ander. Van het 8° en 9e projectiel wordt niets gezegd. Op 1530 M werden drie projectielen verschoten; één kwam neer bi de afgebakende ruimte, een ander had 8 M. te weinig dracht; van het derde wordt niets gezegd. Eveneens werden drie schoten gedaan op 324 M. omstreeks; het eene viel ongeveer 10 M. binnen, het andere 45 M. voorbij dezen afstand. Om zich te overtuigen dat het mogelijk was zelfs op minder dan 180 M. te kunnen schieten, heeft men proeven genomen met een ijzeren

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 300