295 buis, die, gevuld met; zand, gebracht was op een gewicht van 130 KG. Men verkreeg eene dracht van 81 M. Bij voortzetting dezer proeven, om op nog korter afstand een projectiel te kunnen werpen, heeft men bespeurd dat eene drukking van 10 KG. het projectiel voortdreef tot in de monding van den vuurmond. Aan haar verslag heeft de commissie toegevoegd teekeningen, voor stellende de uitwerking welke verschillende projectielen zouden hebben op een schip van 91 M. lengte, 15 M. breedte en een diepgang van 6 M. Het schip wordt voorgesteld in twee standen in den eersten biedt het zijn dwarsdoorsnede als doel aan, in den tweeden ziine leng tedoorsnede. De invalshoek wordt geschat op 25°. In het eerste geval zou het schip, wanneer zijn midden 940 tot 2023 M. afstand van dan vuurmond heeft, één tot zeven treffers van de 9 schoten hebben gekregen. Stelt men zich in plaats van dit schip een kruiser voor van 100 M. lengte met gelijken diepgang, zoo zou deze op 1887 M. alle schoten hetzij onder hetzij boven de waterlijn hebben opgevangen. Biedt een schip van middelmatige grootte, welke midden tusschen 1790 tot 1995 M. van den vuurmond verwijderd is, zijne flanken aan, zoo zou het door één tot vijf granaten getroffen zijn geworden. Op 1530 M. zou een schip, dwarsscheeps liggende, een a drie treffers hebben gekregen, naarmate zijn midden zich bevond tusschen 1462 en 1570 M. Bood het zijn voorsteven aan, zoo zou het een zelfde aantal treffers hebben verkregen, op afstanden tusschen 1416 en 1607 M. Bovendien zou het blootgesteld zijn geweest aan, de uit werking van een a drie projectielen, die bij de uitbarsting werken als torpedo's. De commissie vestigt hierbij de aandacht op reeds vroeger verkregen resultaten met in het water springende projectielen en brengt in herinnering hoe op die wijze de Sulliman vernield is ge worden door granaten, die het schip niet getroffen hadden. De zijdelingsche afwijkingen zijn, zooals bij deze proeven is ge bleken, vrij onbeduidend. Op kleine afstanden zou het veronderstelde schip, dwarsscheeps liggende, een a drie treffers bekomen hebben binnen de grenzen van 296 tot 406 M., ditzelfde aantal treffers zou het, langscheeps liggende, gekregen hebben van af 268 M. tot 433 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 301