296 Bovendien heeft de commissie toegevoegd aan haar verslag eene photographie van een projectiel aan het einde zijner baan. De hellingshoek bedroeg daar niet meer dan 15°. Ook heeft men opgemerkt dat de projectielen, die in het water terecht komen, niet de gewone brekingswet volgen; met een theodo liet heeft men den afstand kunnen meten van het valpunc van een projectiel tot aan den krater, veroorzaakt door zijne uitbarstingmen heeft aangetoond dat het projectiel, alvorens te springen, 47,7 M. in horizontale richting onder water heeft moeten afleggen. Het contract, gesloten met de maatschappij, die de Vesuvius ge bouwd heeft, sprak slechts van kanons van 26,6 cM. kaliber, waar mede tot op afstanden van 1852 M. granaten, geladen met 74,6 KG. dynamiet, geworpen moesten kunnen worden. Zonder verhooging van prijs heeft de maatschappij vuurmonden geleverd van 38 cM. kaliber, die op denzelfden afstand granaten konden werpen, geladen met 186,5 KG. van de hevigst werkende springstof. De photographie van den krater van een dergelijk projectiel toont dat de uitbarsting van een torpedo, daarmede vergeleken, weinig te beteekenen heeft. Ter zelfder tijd zijn de projectielen van de kleinere kalibers verbeterd een er van, wegende ruim 75 KG., is geworpen op 3241 M. De nog ontdekte gebreken in de werking van den luchtdruktoe stel hoopt men te kunnen verbeteren. Met eene wel te verklaren vaderlandslievende tevredenheid wordt vermeld dat de Vesuvius in snelheid en in offensief vermogen verre staat boven de zes schepen van nagenoeg gelijke afmetingen, welke don trots uitmaken van de zeemogendheden in wier bezit zij zijn. Bij eene proef van veel langeren duur dan die, waaraan de andere schepen zijn onderworpen, werd eene snelheid van 21,65 knoop (gelijkstaande met ruim 40 KM. per uur) bereikt en behouden. De Vesuvius heeft een vermogen van 4445 paardekrachten voor eene water ver plaatsing van 811 ton. De Sharpshooter is het eenige vaartuig dat, wat de snelheid aangaat, met de Vesuvius eenigszins in vergelijking kan treden, wanneer het ten minste waar is dat deze Engelsche aviso4500 indicateur- paardekrachten heeft gekregen voor 735 ton water verplaatsing. De Vesuvius zal ongeveer 5600 KG. springstof innemen, dienende

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 302