297 tot lading van 30 torpedo's, die met zekerheid in 2 a 3 minuten tot op 1800 M. kunnen worden voortgedreven. De Russische Ilgin is slechts belast met ruim 1850 KG. springstof en 21 torpedo's, welke, geladen met hoogstens 67,14 KG. springstof, slechts een werkzaam vermogen hebben tot op ruim 200 M., terwijl voor elk schot minstens 6 minuten noodig is. De Tripoli (Italië) heeft slechts 1350 KG. springstof en 20 torpedo's. Dracht en snelheid van vuur zijn dezelfde als bij de Ilgin en als bij de volgende schepen. De Sharpshooter is bewapend als de Tripoli. De Spaansche Destructor is uitgerust met niet meer dan 1000 KG. springstof en 15 torpedo's. De Bombe (Frankrijk) heeft 670 KG. springstof en 10 torpedo's. Ten opzichte van de gelegenheid tot berging van kolen kan de Tripoli slechts met de Vesuvius worden vergeleken. Als een ernstig bezwaar heeft menden Ameiikaanschen aviso aan gerekend de onvoldoende bescherming van de boven water uit stekende deelen; de commissie erkent dit, doch beweert dat alles is opgeofferd aan de snelheid en de zeewaardigheid van dit schip. Het moet in den zeeoorlog slechts op deze goede eigenschappen en op zijne snelheid van vuur rekenen. Zelfs bij gelijke snelheid heeft de Vesuvius het voordeel nog aan hare zijde wegens betere bewape ning met grooter dracht. Het verslag voegt erbij, dat. al heeft Italië 5 schepen type Tripoli, Engeland 7 type Sharpshooter en 4 van het type Rattlesnake, Frankrijk 10 van het type Bombe, de Vereenigde Staten binnen het jaar 5 schepen type Vesuvius kunnen hebben. Tevens wordt gezegd dat het nieuw bestelde vaartuig van dit type f 1.125000 zal kosten, dus ongeveer het 10 van een groot pant - serschip, en bewapend zal worden met slechts 2 vuurmonden van 38 cM. Men heeft het beter gevonden, voor de snelheid van het vuur, de beperkte ruimte over twee dan over drie vuurmonden te verdoelen. Daarentegen zal het schip een kolenvoorraad krijgen om een afstand van 3600 zeemijlen (6667 KM.) te kunnen afleggen met eene snelheid van 10 knoopen. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 303