300 Ingevolge 91 kan het aantal der oefeningen door den korps- commandant worden opgevoerd; doch beneden dit aantal te blijven, is verboden; 19 voorkomt allen twijfel. In vele garnizoenen zal de gelegenheid evenwel ontbreken dit aantal op te voeren; zooals o. a. te Soerabaja, waar iedere compagnie bezwaarlijk vijf schietoefe ningen per maand kan houden, wanneer slechts eene enkele maal door zwaren regen het schieten niet kan plaats hebben. Zooals ik dus boven zeide, worden hier per schietseizoen, en zeker ook in vele andere garnizoenen, achtentwintig individueele oefeningen gehouden. Ingevolge de 109 en 113 zijn in de 2e en le klasse te zamen negentien oefeningen, die de schutter doorloopen moet om scherpschutter te kunnen worden. In de 2e klasse gaat hij telkenmale tot eene volgende oefening over, zonder aan eenige voorwaarde te vol doen, terwijl bij het einde der oefening blijkt, of hij overgaat tot de le klasse. Aangenomen, dat hij als goed schutter aan den gestelden eisch voldoet, dan moet hij in de le klasse telkenmale overschieten, wil hij na negentien individueele oefeningen scherpschutter worden. Een blik in het schijfschietregister zal den lezer doen zien, dat gemiddeld zes tot zeven absentiën per schietseizoen vrij wel als regel kan worden aangenomen. Er blijven derhalve 21 of 22 oefeningen over, waaraan de schutter deelneemt. Twee- of driemaal niet voldoen aan een der voorwaarden van de oefeningen der le klasse, ontneemt hem alzoo de kans ooit scherpschutter te worden. Alleen de sergeant-majoor, de fourier, de tamboer en de hoornblazers zijn daartoe in de gelegenheid, omdat zij uit den aard hunner betrek king niet zoo dikwijls absent zijn. De ondervinding zal dan ook leeren, dat mettertijd alleen onder dezen de scherpschutters worden gevonden, tenzij het Legerbestuur goedvindt eene zeer eenvoudige wijziging in 117 van het Schietvoorschrift te brengen. Daarbij is bepaald, dat de schutters le klasse bij den aanvang van het schiet seizoen opnieuw de oefeningen der 2e klasse als herhalingscursus moeten doorloopen, m. a. w. en dit ware rationeeler geweest met het oog op het aanhouden van het schietregister de schutters der le klasse staan bij den aanvang van het schietseizoen weer gelijk met een pas beginnend schutter. Om den man nu in de gelegenheid te stellen ooit scherpschutter te kunnen worden, moet 117 luiden:

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 306