301 „De schutters le klasse beginnen bij den aanvang van het schiet- seizoen met de eerste oefening van de eerste klasse." Heeft hij zich grove gebreken bij het schieten eigen gemaakt, dan kan hij op voor dracht van den compagniescommandant immers door den koips- commandant tot de 2* klasse worden teruggesteld. Alleen door het aanbrengen van de door mij voorgestelde wijziging is het mogelijk, dat het kader en de manschappen na minstens twee schietseizoenen scherpschutter kunnen worden. De oefening der 2C klasse moet ik eveneens van uit een ander oogpunt nader beschouwen. In 110 wordt nl. gezegd„de oefeningen „der 2C klasse volgen elkander zonder voorwaarden van overgang op' Wat is hiervan het gevolg? Een slecht schutter is na 3 oefeningen reeds op 200 M., om op de comdo's: „aan" en „vuur" van den onder wijzer de vijf patronen te vermorsen. Ongeacht de vijf misschoten op dezen afstand, gaat de man tot de volgende oefening op 300 M. over, d. i. ruim 460 pas, om daar eveneens op de commando's„aan' en „vuur" munitie te verspillen. De compagniescommandant neemt alle middelen te baat, om den man tot een zoo goed mogelijk schut ter te vormen; hij doorloopt ingevolge 111 nogmaals de voorbe reidende schietoefeningen, doch zonder aanmerkelijke verbetering. Men behoeft slechts een blik te werpen in welk schietregister ook, om te zien, dat de 4e en 5e oefening der 2e kl. eene gewone mu nitieverspilling is. Hierop volgt snelvuur, ook voor den slechten schutter. „Kalmte zij den onderwijzer aanbevolen"; doch hiermede worden nog geen schutters gevormd. Yoor slechte schutters zoude ik de oefeningen der 2e klasse willen staken en den man opnieuw laten doorloopen de vooroefeningen, bedoeld in 81, nl. 1°. 5 schoten op 50 M., 2°. 5 schoten op 75 M., 3°. 5 scho- teu op 100 M., waarbij de schutter opgelegd vuurt, klep op 't voet stuk, dan wel standvizier. Ook met de oefeningen der 1° klasse kan ik mij niet vereenigen. Zjj bestaat nl. uit tien oefeningen, waarvan vijf op de cirkelschijf, en wel 2 maal op 100, 3 maal op 150 M., daarentegen slechts één oefening op de kopschijf. Gesteld de schutter schiet de lc maal op 100 en de le maal op 150 M. uitstekend, zoodat hij reeds meer punten behaalt dan in de 9e en 10e oefening voor den overgang ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 307