24 De mai'sch werd daarop voortgezet totdat, bij het gehucht Patjar Menang, op eene steile hoogte van 100 a 150 voet eeue riieuwe verschansing werd aangetroffen. De troepen waren zoo vol vuur, dat de hoogte door een detachement Inlanders en eenige Afrikanen, onder den 2en luitenant T. J. E. van Heemskerck, in den looppas be stormd en de vijand verdreven werd. Men betrok nu bij Patjar Menang het bivak. Den 10en Mei rukte de colonne verder door en veroverde zij de versterkte doesoen Loeboe Boentoer na eenige granaatworpen. In de volgende doesoen, Sileman, vond zij op een bamboe aan de poort een geschrift hangen, waarin de bewoners verklaarden dadelijk de boete te willen betalen. Als antwoord werd een dergelijk geschrift opgehangen, hetwelk de mededeeling bevatte, dat den volgenden ochtend ten zes ure de boete beschikbaar zijn moest, daar men anders de doesoen verbranden zou. Daarna werd de marsch naar Sawah ver volgd deze doesoen werd verdedigd, doch viel door eene omtrekkende beweging in onze handen. Eene verkenning, tot aan de grens van Pasoemah voortgezet, deed noch versterkingen, noch vijanden meer bespeuren. Den llen Mei werd de terugmarsch aangenomen, nadat Sawah in brand gestoken was. Te Sileman was niemand aanwezig, zoodat ook die groote doesoen een prooi der vlammen werd, en hetzelfde lot ondergingen dezen dag alle verdere dorpen, totdat men bij Moeara Koel it het bivak betrok. Den 12en werd ook deze doesoen verbrand en de marsch voortgezet. Steeds werd de colonne nu beschotentoen zij bij (het reeds den 29on April verbrande) Loeboe Pangoeng aankwam, vond zij eene versterking van balken en bamboe dwars over den weg, terwijl de vijand opnieuw den rechteroever had bezet en van hier den troep beschoot. Zonder veel inspanning werd hij verdreven en de benting stormenderhand genomentegen den middag was de colonne weder te Goenoeng Meraksa terug. Zij had, ten koste van 8 meest licht gewonden, hare taak „met beleid en fermiteit" ten uitvoer gebracht. De rust werd verder niet verstoord, terwijl de opgelegde voorwaar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 30