304 Voedingkleeding, tenueenz. De indruk, dien de Commissie kreeg over de voeding, was gunstig. De hoeveelheid en hoedanigheid der spijzen is zeer voldoende; de wijze van bereiding over het algemeen goed. liet administratief beheer bleek met zorg te worden gevoerd. Bij de inspectie kwam de tenue der cadetten, alsmede de toestand van het ledergoed niet onberispelijk voor. Naar de meening der Commissie had daaraan meer zorg kunnen en moeten worden gewijd. Onderwijs. De Commissie kan zich, ook op grond van eigen waarneming, volko men vereenigen met hetgeen, met betrekking tot de slechte werking van de Eerste Afdoeling der Krijgsschool, in het midden werd gebracht in de verslagen, welke in vorige jaren door de toenmalige Commissiën van Inspectie werden ingediend. Zij meent dan ook den wensch te moeten uitspreken, dat zóódanige maatregelen mogen worden getroffen, dat aan den thans bestaanden toe stand zoodra mogelijk een einde kome. De programma's van studiën, in 1885 vastgesteld, hebben bij den aan vang van het nu afgeloopen leerjaar belangrijke wijzigingen ondergaan. Voor verschillende vakken, waarvan de leiding aan het hoofd van on derwijs in de geniewetenschappen is opgedragen, is de leerstof anders geordend en zijn onderwerpen, waarvan de kennis belangrijk wordt ge acht, daarbij opgenomen of uitgebreid, terwijl de verdeeling van de leer stof over de verschillende studiejaren mede eenige verandering heeft on dergaan. Hoewel over den invloed der hierbedoelde wijzigingen in de program ma's van studiën thans nog geen bepaald oordeel kan worden geveld, had het invoeren daarvan in het afgeloopen leerjaar tot geene bezwaren aanleiding gegeven. Bij haar bezoek aan de klassen van het 1ste en 2de studiejaar voor de andere studiejaren waren de lessen reeds geëindigd, in verband met de overgangs-, respectievelijk eind-examens dier studiejaren bleek het der Commissie dat het onderwijs door de verschillende leeraars goed werd gegeven. Zij meende evenwel te ontwaren dat in onderscheidene vakken het door den leeraar voorgedragene door de leerlingen niet in voldoende mate was opgenomen en zelfstandig verwerkt. Hiertoe zijn meer repeti- tiën, zoowel mondelinge als schriftelijke, aan te bevelen, waarbij ware

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 310