315 Van enkele doesoens niet kon worden gerekend. De hoofden, die opgeroepen werden, verschenen, met uitzondering van een margahoofd, allen, doch de houding van sommigen deed blijken van lijdelijk verzet. Toen vriendelijke en billijke terechtwijzingen niet baatten, bleef er niet anders over dan een krachtig herstel van het gezag, ter voorkoming vooral dat het voorbeeld van Goemai Oeloe in andere marga's navolging mocht vinden. De resident droeg daarom den ambtenaar P. C. Baron van Eek (die, als wd. adsistent-resident van Tebing Tinggi, den heer Walland verving), op: 1°. de doesoens en landschappen Goemai Oeloe en Goemai Talang te bezoeken, daar alle mogelijke inlichtingen in te winnen en onderzoek te doen wie de opruiers waren van het verzet, en hen, die zich niet wilden onderwerpen of gevaarlijk geacht werden voor de algemeene rust, te doen opvatten 2°. bij onderwerping, door hoofden en bevolking op plechtige wijze en naar 's lands gebruik den eed van trouw en gehoorzaamheid te doen afleggen; 3°. de uitlevering te eischen van drie geweren, bij de overvalling van luitenant Göbel (15 April) verloren geraakt, tenzij de hoofden bij eede verklaarden dat die geweren in het bezit van Pasoemahers waren 4°. de hoofden, die weerspannig bleven en daardoor de belangen der bevolking benadeelden, te ontslaan en te doen vervangen 5°. de hoofden te doen beloven dat zij aan geene verdachte of kwaadwillige vreemdelingen toegang in hunne doesoens zouden ver- leenen, en hun op te dragen, streng te waken dat niemand hunner onderhoorigen deelnam aan strooptochten of roofpartijen 6°. te bepalen dat de pasirahs en eenige doesoenhoofden eenmaal per maand te Lahat moesten verschijnen tot het doen van verslag omtrent den stand van zaken in hunne marga's en doesoens, terwijl de hoofden overigens steeds verplicht zouden zijn aan elke oproeping van den controleur onmiddellijk gevolg te geven 7J. de aanzuivering, binnen eene maand, van de helft der landrente te eischenen 8°. te vorderen dat de bruggen en wegen naar de verschillende

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 321