324 gemeen, in een nieuw reglement, op de leest van het Fransche voor schrift geschoeid. Yoor ons mag dus uit deze antecedenten de instinctmatige vrees voor het nieuwe, het onbekende, grootendeels verdwijnen en plaats maken voor vertrouwen in de waarheid van het feit, dat eene klove ligt tusschen het handgemeen in den werkelijken strijd en den eerlijken tweestrijd op assaut of bij duel, en van hunne verschillende wijzen van beoefening. Ik breng vooraf mijne hulde aan den samensteller van ons Yoor- loopig Yoorschrift, dien wij onzen meester zullen noemen, en die de eerste, dus de moeielijkste schrede heeft gedaan tot verbetering van den status quo, door Campen in het leven geroepenik juich de rede van den kapitein Jacobs toe (opgenomen in het Indisch Militair Tijdschrift N°. 5, 1889) en erken ten volle de juistheid van zijne op merkingen. „Wat hij zegt, is waar!" zal de Indische infanterist uitroepen, die de waarde kent van de bajonet in onze oorlogen, die minstens tweemaal in de week bajonetschermt en eindelijk heeft ingezien, dat men met dit uitmuntende wapen belangrijk betere resultaten kan verkrijgen, mits het voorschrift doeltreffend en de leiding doelmatig zij. Ik stel mij ten doel deD door den geachten kapitein Jacobs ingeslagen weg te volgen, daarop verder te gaan. Mijn grondbeginsel is, dat. den soldaat grondig zal geleerd worden, hoe hij in het werkelijk handgemeen met de bajonet zal vechtende bajonetbewegingen, die hij in den strijd noodig heeft, zal hij werk tuigelijk, onwillekeurig moeten kunnen uitvoeren, geene bewegingen meer en ook geene minder. Deze bewegingen zullen natuurlijk zijn, niet kunstig worden uit gedacht (bijv. tot sparing van lade en vingers, waar quaestie is om het lichaam snel en gemakkelijk te dekken), want: „lm Kriege verspricht nur Einfaches Erfolg. Es handelt sich nur urn die Erlernung und Anwendung weniger einfache Formen, welke aber mit Straffheit eingeübt und mit voller Sicherheit beherrscht werden mussen. Die Yorschriften geben hierfür allein die Norm. Sie sind ihrem Geiste und Wortlaute nach für Krieg und Frieden verbindlich. Alle Künsteleien sind untersagt (Exerzir-Reglement für die Infanterie 1888)".

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 330