327 de stoot links treftheel leuk roept hij dan „raak" en zet het duel neen, het is nog niet eens eene nabootsing van zulk een eerlijken tweestrijd, het is een kunstgewrocht, dat den lachlust moet verwekken, uit nog veel edeler beginselen opgebouwd dan het tegenwoordig duel ze kent, terwijl men in den strijd toch waarachtig niet edel is, daar men uitsluitend 's vijands dood beoogt voort als ware er niets gebeurd. De stoot, die gericht wordt op dat lichaamsdeel, dat op het oogen- blik van den stoot het gemakkelijkst te treffen is, is de eenige bestaan, bare stoot, die den soldaat geleerd wordt. Wat ik dan tegen den voorwaartschen lagen stoot 40 en 43^ Voorschrift) heb? Dat bij dezen stoot de hand en de voet verplaatst en daarna nog maals, nu teruggetrokken, worden, dat de stoot dus kunstig en inge wikkeld is, dat hij in het handgemeen nimmer zal worden toe gepast. Bij den verkorten stoot 41) is de eerste beweging „het geweer met beide handen terugtrekken, zoodat de rechterarm gestrekt is en de pols van de linkerhand voor het midden van het lijf ter hoogte van de maag komt" te veel, overbodigoverigens komt deze stoot volkomen overeen met den door mij beschreven natuurlijken en eenigen stoot. De toevoeging van den uitval en halven uitval 37 en 38) is eene volstrekt onnoodige verzwaring van het leerplan. 4*2. Werpstoot, zie de rede van den kapitein Jacobs. Men bedenke toch steeds het machtwoord van den grooten Von Clausewitz: „lm Kriege ist alles einfach, aber das Einfache ist schwer." Indien het eenvoudige reeds moeielijk wordt iu den oorlog, wat zal dan het ingewikkelde zijnIndien men met één stoot kan vol staan, is het volstrekt overbodig en verkeerd om 's mans hoofd, dat in den strijd alleen het natuurlijk eenvoudige, dat hij machinaal kan uitvoeren, weergeeft, in den oefeningstijd met vier verschillende stooten vol te proppen. De meest natuurlijke parade is de gevechtstelling (de punt van de bajonet gericht op de borst van de tegenpartij). Moet het wapen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 333