328 voor eenige parade uit de gevechtstelling worden gebracht, dan gel den de navolgende eischen I. De punt van de bajonet blijft gericht op de tegenpartij. II. Het wapen moet zoo lang mogelijk blijven. III. Ter wille van de eenvoudigheid en vlugheid van beweging zal draaiing van geweer en handen vermeden worden. IV. Onmiddellijk nastooten. Onder het hoofd parades kunnen de paragrafen 46 en 47, 50 en 51 gevoegelijk worden weggelaten, omdat de hoogrechtsche en hooglinksclie afweringen het lichaam naar die zijden niet beschermen (ik kom hierop later terug), de neerslag rechts 'linieswegens Kiinstelei en als zijnde het beginsel „neerslaan" reeds in den stoot opgenomen, waar ik zeide dat de kracht, waarmede die zal worden uitgevoerd, 's vijands wapen uit de richting zal drijven, en het bovenlijf terug nastoot een wegens gekunstelde samenstelling en als zijnde het beginsel reeds gelegd in „de meest natuurlijke parade." Bevreemding mag het baren dat later in de lessen (2° afdeeling, A en B) deze bewegingen niet voorkomen; zulks kan toch niet pleiten voor hare waarde. Voorts is in deze tweede Afdeeling de beschrijving van de parade omhoog (fig. XII) achterwege gebleven, en is de niet gewijzigde be schrijving daarvan, voorkomende in de Recrutenschool, geheel in strijd met de geteekende figuur in het Voorl. Voorschr. Het kan den geachten samensteller geen ernst zijn geweest, twee parades omhoog in het leven te roepen. Evenzoo verschilt de nu gewijzigde 157 Recr. Sch. in zoo verre van de daarmede overigens identieke 38 Voorl. Voor schr. dat volgens genoemd voorschrift de positie na den uitval wordt hernomen op het commando: „Herstelt" en volgens de Recr. Sch. gewijzigd door het Aanhangsel, de man op het commando„Uitval Een" in die positie moet verblijven. Ook zal door 37 en§ 38 Voorl. Voorschr. opgenomen in 156a en 157 Recr. Sch. aan de 68 Recr. Sch. eene wijdere strekking worden gegeven, waardoor het commando: „Herstelt" meerdere toepassing krijgt dan uitsluitend bij het onderwijs in de eerste drie artikels der 2e af deeling Recr. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 334