329 - 40 Yoorl. Yoorschr. is niet in overeenstemming met 157» Recr. Sch. en Aanhangsel; hier is het commando: „Yoorwaarts stoot Een", daar „Yoorwaartsche stoot Een". In 162 Recr. Sch. en Aanhangsel, 11° regel v.b., staat: de linkerhand bijna gestrekt, lees: de linkerarm bijna gestrekt. Tweede Afdeeling. De voorafgaande lessen, genoemd onder A, dienen nergens voor en zijn bovendien wegens eene hooge mate van Kiinstelei verwerpelijk. Zoo bevat de eerste les het onderdoorgaan, dat bij het vlugge degenschermen te huis behoort en aldaar de quintessence uitmaakt, echter bij de logge geweerbewegingen een paskwil is, daar het ge weer te zwaar is voor dergelijke toeren; de tweede voorafgaande les leert den nastoot, die in de eigenlijke lessen (blz. 24 en volgende) menigvuldig onderwezen wordt; de derde les is eene combinatie van den achterwaartschen sprong met den lagen stootde vierde les leert den schijnstoot, die in het handgemeen niet gebruikt mag wordende vijfde les leert het onderloopen, eene assautmanoeuvre, die eveneens in de 3e Afdeeling hare plaats vindt, echter in het handgemeen te kunstig is .om te worden toegepastde zesde les is uit een cursus van het schermen met den degen overgenomen en leert den man, met de punt van het wapen cirkels beschrijvende, hoogst kunstig afweren. De kringparade kan misschien nog voor assauts worden verzonnen, echter zou de samensteller aan den minder kunstigen infanterist eene weldaad bewijzen, indien hij deze voorafgaande lessen uit de 2e Af deeling elimineerde; zij geven nu aan de bajonetschermkunst een waas van onbegrijpelijkheid, zeer zeker niet ten bate van het ver trouwen van deu man in de voorgeschrevene behandeling van zijn geweer; dit vertrouwen toch vormt den grondslag van de te behalen resultaten; het schept den wil, waarmede de daad wordt uitgevoerd. De lessen (blz. 2432) zijn eene voorbereiding voor het trekken' (vechten)zij zullen den man een gemodelleerd beeld geven van de gevechtshandelingen. Aangezien men in den strijd evenveel kans heefc om in de rechtsche als in de linkscne stelling te komen, niettegenstaande aanleg rechts betere dekking verschaft

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 335