331 Bovendien zijn er slechts drie A lessen, de le, 6° en 86, die geene onwaarschijnlijkheden bevatten en natuurlijke gevechtsgangen inhou den zij worden alle in de reehtsche stelling uitgevoerder ontbreken dus linksche stelling-lessen de 2e les leert kringstootende 4e en 56 kringparades; de 3e, 9e, 10e, 1 le en 12e schijnstooten en schijnparades in de 6e les zijn de handelingen te zeer samengesteld, reden waarom ik behalve de eerste drie genoemde alle andere onvoorwaardelijk verwerp. B. De lessen tegen een Inlandschen vijand (geweer tegen klewang) hebben andere nadeelen. Ik vraag u af, hoe kan bijv. in de eerste les, derde handeling, de infanterist den houw naar het hoofd afweren door huogrechts te pareeren een enkele blik zelfs op fig. VIII zal u overtuigen, dat het hoofd volstrekt niet gepareerd wordt en de onderwijzer, die de eerste les commandeert en doet uitvoeren, zooals hier is voorgeschre ven, is een intellectueele moordenaar. Commando 6 in de eerste les moet dus zijn: Omhoog pareert, instede van: hoog rechts pareert. De 2°, 5° en 6e les bevatten naast schijnstooten met hot geweer on overkomelijke compliciteiten, men bedenke slechts dat de eerste be weging van de 6e les, in één commando te noemen, voor elk der par tijen uit 6 verschillende handelingen bestaat, dus 12 instede van 2 (voor elk partij eene) evoluties inhoudt! Ook zien wij van alle in de le Afdeeling genoemde parades met het geweer, in de lessen niet toegepast de hoogrechtsche (linksche) parade, waarom ik dan ook den raad geef de 2e, 5e en 6e lessen en de omhoog reehtsche (linksche) parades te doen vervallen. Voor het schermen van geweer tegen klewang is het noodig dat de man op de sabel schermt; het sabreeren is eene zeer nuttige, aan gename en veredelende oefening voor den soldaat, die zich krach tiger zal voelen tegen den met klewang gewapenden Inlandschen vijand, nu hij de meerderheid erkent van de bajonet boven de sabel. Nog immer volgen wij de methode van den gepensionneerden sergeant-ma joor Siebenhaar om de oefeningen op de sabel te leiden, en in het Voorl. Voorschr. wordt de positie 3e Afdeeling Siebenhaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 337