- 332 - aangenomen om tegen het geweer te schermen. Ik merk op, dat deze positie in de 3° en 4° les (linksche stelling, blz. 30 Yoorl. Yoorschr.) eene onmogelijkheid wordt; indien de sabreur wer kelijk het scherp rechts wendt en de wapens links doet aanleggen, kan hij geen enkelen omhaal verrichten door zijne verwrongen houding en door het geweer van zijn tegenpartij dat hem ten eenen male in alle handelingen belemmert. Neen, voor lessen in den aanleg links heeft Siebenhaar eene posi tie le Afdeeling met het scherp links in het leven geroepen. Ik vraag mij af, waarom niet in dit Yoorloopig Voorschrift in twee bladzijden druks een kort uittreksel van den sabelcursus uit Sieben haar is opgenomen. Het commando: „Stelling" (blz. 40 Siebenhaar) wordt dan: „Tot gevecht positie". Eene positie 2e Afdeeling (blz. 43 4 Siebenhaar) kan dan ver vallen benevens alle 28 oefeningen en lessen, welke misschien nog eene dankbare plaats zullen vinden in onze 3° Afdeeling (Assauts) van het Yoorloopig Voorschrift. Ook dient daarin de groet met de sabel beschreven te worden (blz. 45 10 Siebenhaar), daar deze beschrijving in hooge mate onduidelijk is en tot zeer verschillende uitvoeringen aanleiding geeft. Wat het vechten (trekken) betreft is het ter nabootsing van de werkelijkheid noodig I. Dat de strijdende partijen werkelijk op elkander inloopen of wel dat een van beiden op den ander ingaat in de positie 147 Recru- tenschool en uit deze positie met het geweer voor het lichaam in de gevechtstelling komt. II. Dat het beide partijen geoorloofd is, zoo dikwijls achtereen te stooten of (en) te houwen als zij daartoe in staat zijn, en niet elke partij om de beurt aanvaller is 15 Voorl. Yoorschr). III. Dat het gevecht gestaakt wordt, nadat de eerst volle (doodelijke) stoot (houw) is toegebracht, ter beoordeeling van den onderwijzer; de overwinnaar wordt ten aanschouwe van de klasse geprezen en de overwonnene berispt; nu wordt niet meer door die personen gestreden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 338