28 Men zag zich daarom gedwongen om de bloksluiting geheel te laten varen en over te gaan tot de bijna overal elders in gebruik zijnde grendel- of boutsluitiug. Naar het oordeel der commissie, met het onderzoek naar een ge schikt repeteergeweer belast, moest het nieuwe wapen voldoen aan de volgende eischen 1°. bestand zijn tegen een veelvuldig gebruik te velde en tegen allerlei schadelijke invloeden, welke zich daarbij onder vet schillende omstandigheden kunnen voordoen 2°. een zekere verwijdering der huls na het schot waarborgen 3°. gemakkelijk te behandelen en niet te zwaar zijn; 4°. bij het vuren een zooveel mogelijk gestrekte baan opleveren; 5°. weinig spreiding hebben; 6°. een eenvoudig en zeker werkend magazijn hebben, en 7°. eenvoudig van samenstelling, gemakkelijk aan te maken en te herstellen zijn. Meer dan 60 verschillende geweren werden door de commissie beproefd, van welk aantal slechts drie geschikt werden geoordeeld om aan een verder onderzoek te worden onderworpen, n.l. het Owen- Jones, het Lee- en het Lee-geweer, voorzien van het Bethel-Burton magazijn. Met die drie geweren werden in den loop van het jaar 1886 de proeven voortgezet, nadat eenige kleine verbeteringen, welke bij het eerste onderzoek wenschelijk bleken, waren aangebracht. Het uitstekende Amerikaansche Lee-geweer, dat aan alle eischen ten volle had voldaan, werd echter spoedig buiten beschouwing ge laten, omdat de militaire autoriteiten in beginsel een geweer met los magazijn onaannemelijk verklaarden. Nadat ook bij de nadere beproeving de beide andere geweren aan de gestelde eischen hadden voldaan, werden zij op grootere schaal bij de marine beproefdhet gevolg daarvan was dat het Owen-Jones geweer werd afgekeurd wegens de ingewikkelde samenstelling, het moeilijke onderhoud en de bezwaren aan het doen van herstellingen, vooral te velde, verbonden. Ook het magazijn bleek niet geheel te voldoen, daar meermalen de patroon niet in den loop werd gevoerd en zulks niettegenstaande bij de eerste beproeving in één morgen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 34