345 Om steeds, ook te velde na het lijden van verliezen, over dat getal te kunnen beschikken, moet de formatie natuurlijk ruimer genomen worden; hoever men daarmede gaan moet, is niet met volkomen juist heid aan te geven; bedenkt men evenwel dat men ook hierbij inde eerste plaats met het gewone verloop rekening heeft te houden, dat de verliezen aan kader te velde meestal grooter zijn dan aan man schappen, dat meu niet zelden detacheeringen heeft te doen eenigszins ruim van kader voorzien, en soms voor den trein of andere bijzondere diensten kader moet afstaan en eindelijk dat ook in het garnizoen dikwijls voor allerlei bijzondere verrichtingen ruimschoots over het kader beschikt wordt, dan schijnt het noodig de formatie te stellen op 2 man kader per groep of 16 per compagnie, een cijfer dat gelet op de bij ons opgedane ondervinding' mag geacht worden het best aan de behoefte te beantwoorden. Daar in het gevecht aan alle groepscommandanten in hoofdzaak dezelfde eischen moeten gesteld worden, zou strikt genomen tusschen hen geen verschil in graad behoeven te bestaan, doch gelet op de overige eischen die aan een gedeelte hunner, vooral ook voor ver schillende verrichtingen den inwendigen dienst in het garnizoen be treffende, moeten gesteld worden en voorts op de mogelijkheid, dat een groepscommandant kan geroepen worden om tijdelijk een officier te vervangen is hunne verdeeling in twee categorieën, aan welke ver schillende eischen moeten worden gesteld, bepaald noodzakelijk. Dit heeft bovendien het voordeel dat men van de beste elementen der eerste categorie kan gebruik maken tot aanvulling der daarop vol gende, en dat bij de eerste meer dan anders het geval zou zijn de ijver om vooruit te komen wordt opgewekt. Bij de Europeesche compagnie nu zou er veel voor te zeggen zijn om het aantal sergeanten gelijk te maken aan dat der korporaals en dus de tegenwoordige formatie met twéé sergeanten te vermeer deren; het komt mij echter beter voor het aantal sergeanten onver anderd te laten en daarentegen dat der korporaals met twéé te ver meerderen. Eerstens zal altijd een gedeelte van hen, die den graad van kor poraal bereiken, niet verder kunnen of mogen komen, doordat om verschillende redenen, gedrag, dienstijver en beroepskennis aangaande,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 351