356 het slechtst bezoldigd worden en niet zij alléén van de muziek genieten, bestaat toch daartegen in dat opzicht geen overwegend bezwaarin andere opzichten is dat echter wel het geval. Met uitzondering van de hoornblazers zijn de bij de muziek geëm ployeerde minderen niet meer als combattanten te beschouwen; zij mogen nog als zoodanig te boek staan en van wapens voorzien zijn, feitelijk zijn zij non-combattanten geworden, zoowel in het garnizoen als te velde. De eene bestemming sluit de andere uitmuzikant en tevens soldaai in het gelid zijn gaat niet, ook min of meer als een gevolg van de opvatting welke meestal wordt aangetroffen omtrent de eigenaardige behandeling van den soldaat als muzikant. Op den voet, zooals de muziekkorpsen thans bestaan (A. O. N°. 58 van 1883), worden dientengevolge niet minder dan 28 X 15 420 combattanten der infanterie aan hunne eigenlijke bestemming onttrok ken, nagenoeg uitsluitend geweerdragende Europeanen (enkele hoorn blazers uitgezonderd) en, nu de goede bepaling vervat in de A. O. N°. 38 van 1870, dat slechts bij uitzondering gegradueerden bij de muziek mochten geëmploijeerd worden, om onbekende redenen in de A. O. N°. 58 van 1883 niet is overgenomen, voor een niet onbelang rijk gedeelte gegradueerden. Zonder gevaar voor overdrijving kan men gerust zeggen dat in geen leger ter wereld naar verhouding zooveel muziekkorpsen als in het Indische bestaanwaar nagenoeg overal elders een muziekkorps van 20 a 25 man wordt aangetroffen per regiment van 3 a 5000 man, vindt men bij ons een muziekkorps van 16 man zelfs op een formatie van 549 minderen. Tengevolge van het buitensporig opdrijven van het aantal muziek korpsen ziet men dan ook het verschijnsel, dat zij niet met geschikte elementen zijn aan te vullen, veelal incompleet en in den regel slecht zijn; alleen de depotbataljons, waar de opleiding van aile muzikanten van het leger heet te geschieden en wel door slechts 4 stafhoorn blazers, terwijl bij de veldbataijons alleen 36 stafhoornblazers zijn waar de gelegenheid bestaat om reeds recruten tot muzikant op te leiden en dientengevolge wederom ten koste van het aantal com battanten een muziekkorps te hebben grooter dan volgens de bepa lingen is toegestaan, hebben in den regel goede muziek, omdat daar

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 362