361 voor een werkkring, welke evengoed door Inlanders kan vervuld worden; lien door Inlanders vervangende, krijgt men andermaal min stens 55 Europeanen beschikbaar. Wanneer men verder, zooals reeds werd aangegeven, de stafhoorn- blazers der depotbataljons, die van de garnizoensbataljons welke geen muziek hebben en die van de strafdetachementen uit de formatie doet wegvallen, een einde maakt aan de zeer dure en slechte orga nisatie, welke eene splitsing en dus eene onttrekking aan hunne be stemming van twee bataljons meebrengt en eindelijk overgaat tot de geheele opheffing van het in de tegenwoordige toestanden volkomen overbodige suppletiedepot, dan zouden daardoor wederom een 60tal Europeesche combattanten kunnen verkregen worden. Doch ook. elders kunnen zonder bezwaar Europeanen worden gemist. Zonder daaromtrent in bijzonderheden te treden, wensch ik hier alleen te wijzen op de noodeloos dure organisatie der bergbatterijen, op het feit dat minstens een compagnie vestingartillerie geheel kan worden opgeheven en eindelijk op de omstandigheid dat bij het ver anderen van het garnizoensbataljon van Banka in een garnizoens compagnie van belangrijk geringere sterkte de compagnie artillerie van Banka en Biouw zonder eenig bezwaar uit de formatie had kunnen wegvallen, door hetgeen daarvan nog noodig was in te deelen bij de compagnie van Palembang en Benkoelen, om aan te toonen dat in die richting wel wat te bezuinigen valt. Ook bij de genie zou dit zeer goed mogelijk zijn, o. m. zouden de 5 Europeesche tamboers en hoornblazers der genietroepen, indien zij inderdaad noodig zijn, wat ten zeerste mag worden betwijfeld, door Inlanders kunnen worden vervangen. Ook in een andere richting, het gebied van de militaire administratie en van den geneeskundigen dienst rakende, is het geenszins onmogelijk bezuinigingen tot stand te brengen, terwijl de productiviteit der Euro peesche werving in Indië almede belangrijk zou worden gebaat door eene bepaling welke voor de benoembaarheid tot gouvernements be trekkingen beneden de 150 's maands een voorafgaanden diensttijd in het leger van 2, 4 of 6 jaar vordert. Alles te zamen genomen, blijkt naar mijne meening uit een en

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 367