DE BATTERIJSCHOOL DER VELDARTILLIE. (Ie GEDEELTE.) Sedert de laatste jaren hebben de exercitiereglementen der verschil lende wapens zoo zeer aan degelijkheid gewonnen, dat daarop met veel voldoening kan worden gewezenterecht begreep men dat de bewe gingen, die meer vertoon dan nut gaven, moesten verworpen worden. Onder al dat goede maakte de batterijschool der veldartillerie nog een slecht figuur door eene zoo groote omslachtigheid, dat de vraag, of deze misschien een kwaden invloed kon uitoefenen op de degelijkheid der talrijke oefeningen bij dit wapen, alleszins gewettigd scheen. In December 1888, eene vereeniging van artillerie-officieren te Batavia bijwonende, genoot ik het voorrecht het lste gedeelte van dat reglement te mogen bespreken, waarbij mijne bezwaren daar. tegen in hoofdzaak door nagenoeg alle officieren werden gedeeld, en waar mij tevens werd gezegd, dat een nieuw reglement in bewerking was, misschien reeds gereed zou zijn. Dat nieuwe reglement is verschenen, en het zal niema.id verwon deren dat ik het met de meeste belangstelling ter hand nam, te meer daar ik behalve de oefeningen in vlak terrein (mijne detachee ring bij de Divisie Veld- en Bergartillerie te Batavia), ook de groote manoeuvres in de residentie Kedoe, dus in geaccidenteerd terrein, heb bijgewoond, waar ik mij bijna uitsluitend bij de veldbatterij heb opgehouden. Gulweg moet ik bekennen, dat mijne belangstelling maar zoolang duurde, als ik tijd noodig had om den korten inhoud door te lezen, al waren er eenige veranderingen ten goede te constateeren. Zie daar, zoo dacht ik, de veldartillerie weder voor een aantal jaren voorzien van een reglement, dat in de meest sterke tegenspraak is met het terrein, waar zij zich in de werkelijkheid moet bewegen. Alvorens tot eene bespreking der hoofdgebreken van dit reglement

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 369