365 heeft? Of denkt men die vaardigheid te verkrijgen, door b. v. den marsch in bataille aanhoudend te beoefenen, eene beweging, die, wij kunnen het gerust zeggen, alleen op het exercitieterrein kan plaats vinden? Punt 15 ontslaat mij van het geven van een bewijs voor de om slachtigheid van dit reglement, alleen moeten wij nog nagaan, in welk opzicht het omslachtig is. Punt 6 geeft de drie soorten van colonnes aan, en zegt van de colonne met stukken, dat deze meestal op marsch en naarmate van de omstandigheden ook op het gevechstterrein; van de open colonne met sectiëu, dat zij op het gevechtsterrein en somtijds op marsch, en van de gesloten colonne met sectiën, dat zij alleen gebezigd wordt, wan neer de omstandigheden het noodig maken, de batterij een weinig breede en ondiepe formatie te doen aannemen. Deze bepalingen zijn in algemeenen zin waar, maar de aard van het terrein maakt er eenige wijziging in. De colonne met stukken wordt niet alleen in de aangegeven om standigheden gebruikt, maar zij is in ons terrein (zoowel vlak als berg) nagenoeg de eenige vorm, die gebruikt wordt tusschen het garnizoen en de plaats, waar men in batterij komt, omdat de veld artillerie op de wegen moet blijven, en al kan zij zich in het aan grenzend terrein bewegen, dan nog in dezen colonnevorm blijft, waarin men het gemakkelijkst overal doorkomt. In Indië kan de veldartillerie zich alleen op het exercitie terrein zoo gemakkelijk bewegen, als het reglement schijnt te ver onderstellen. Wanneer men weet dat de groote postweg op Java alleen de colonne met sectiën kan verdragen, maar geen batterijcommandant in deze formatie op dien weg zal marcheeren, dan is het duidelijk, dat bij ons die colonnevorm op marsch nooit gebezigd wordt. In het „Hedendaagsch Gevecht" bl. 519 wordt gezegd: „wanneer „men den gebaanden weg verlaat, kan uit de colonne met stukken „de open colonne met sectiën geformeerd worden, welke colonne de „marschcolonne op open, goed begaanbaar terrein en de gewone ma- „noeuvreercolonne der batterij is." Hoe dikwijls in Indië de veldbatterij den gebaanden weg verlaat om

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 371