366 zich op open, goed begaanbaar terrein te bewegen, weten de officieren der veldartillerie het best. De colonne met stukhen is dus regelde open colonne met sectiën hooge uitzondering De bewegingen in gesloten colonne zijn m. i. voor het grootste gedeelte overbodig. In de pag. 520 t/in 552, IIe Deel van het „Ileden- daagsch Gevecht" wordt op duidelijke wijze aangetoond, hoe in het vijandelijk vuur de gesloten colonne niet mag voorkomen, en als reden aangevoerd, dat de treffers hierin meer schade zullen aanrich ten, dan in de open colonne. In het Duitsche, Nederlandsche en in ous reglement wordt de gesloten colonne alleen aangewend, wanneer men het voordeelig acht de batterij eene weinig breede en ondiepe formatie te doen aannemen. De Majoor Rooseboom stemt hiermede in, maar wil alle exercitie" bewegingen uit en tot de gesloten colonne laten vervallen, ja, acht dit zelfs wenschelijk, omdat, komen zij in het reglement voor, dit zoo licht aanleiding geeft tot de gevolgtrekking, dat zij ook bestemd zijn om in 's vijands vuur gebezigd ie worden. Zeker is het, dat de overgroote rijkdom aan bewegingen der 5de les slecht overeenstemt met de weinige en eenvoudige gevallen, waarin het gebruik der gesloten colonne veroorloofd is (ook met het oog op het terrein). Bovendien is machtsverberging door samentrekking in be groeid of geaccidenteerd terrein niet zoo noodig, omdat men daarin door den aard van het terrein genoeg verborgen is. M. i. zou het reglement kunnen volstaan met de bewegingen, noodig om uit de opene de gesloten sectiecolonne te formeeren, en omgekeerd. De opmarsch uit de open sectiecolonne tot de lijn van bataille kan zijdelings op twee wijzen geschieden, nl. rechts of links en ter rechter- of ter linkerzijde. Men zal mij toegeven, dat deze beide bewegingen evenveel tijd vorderen om hetzelfde resultaat te bereiken; m. i. is een dezer bewegingen te veel. Vergelijken wij verder van de 2de en 3de les de opmarschen in bataille en die in batterij, dan zien wij, dat, wat het voorwaarts en achterwaarts betreft, deze bewegingen gelijke uitvoering hebben, met uit zondering dat de sectiecommandanten bij het in bataille komen 46 pas

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 372