368 In onze Indische terreinen mag men dan al blij zijn, wanneer men de stukken door het personeel kan laten verplaatsen; zijwaarts van de wegen is zelden plaats voor het rijden met bespanningen. Ten slotte moet ik nog opmerken, dat m. i. veldartillerie zonder het vermogen om ook in snelle gangen te marcheeren eigenlijk geen veldartillerie is. In geaccidenteerd terrein kan men alleen den stap aan wenden, maar het snel marcheeren van een batterij in vlak terrein zou noodig kunnen zijn, en dan kwam het berouw te laathet kost zoo weinig, de veldartillerie de beweeglijkheid, die haar toekomt, te geven. Hiermede ben ik aan het einde van mijne beschouwingen gekomen. De Ned.-Ind. veldartillerie heeft-al merkt een ieder dit niet zoo spoedig op, en wordt het misschien daarom niet genoeg' erkend een hoogst moeilijke taak, wanneer zij zich met de zooveel ge makkelijker gaande infanterie in geaccidenteerd of doorsneden terrein moet bewegen. Wat zij te doen heeft, en welke schitterende resul taten zij dan bereiken kan, dat heeft ons de bij de groote manoeu vres in de residentie Kedoe ingedeelde veldbatterij getoond. Maar vóór alles eenvoudvoor het schoone manoeuvreeren, zooals dat bij Eur. veldartillerie kan gebeuren, is niet alleen in ons terrein geen plaats, maar al de beschikbare tijd wordt ingenomen door de oefe ningen in richten en schieten, en die, welke dienen om met succes moeilijke afstanden af te leggen. De veldartillerie mag dan mis schien minder vertoon rpaken, zij zal er niet te minder om be wonderd worden. Weltevreden, September 1889. B. T. C. F. Schmidt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 374