371 Men zal opmerken dat de aangebrachte versterking aan het staart stuk niet onder de deelen daarvan genoemd is; die versterking toch, alhoewel door middel van schroeven aangebracht, maakt thans een onwrikbaar deel van het staartstuk uit. Het vroeger bij het geweer behoorende olieflescbje is vervallen. Te velde zal de olie vervangen worden door patroonvet dat met den vetlap in een blikken doos in den ransel zal geborgen worden. De volgorde van het uiteenuemen van het geweer is dezelfde ge bleven; het magazijn wordt het laatst uitgenomen. Tot het afnemen van stelveer en hefboom wordt de stelveerschroef losgedraaid, de stelveer afgenomen, daarna de hefboomschroef losge draaid en de hefboom afgenomen. Bij het plaatsen dezer deelen moet er op gelet worden dat de hef boom met de nok in de onderste ligplaats gelegd wordt en dat geen verwisseling van schroeven plaats heeft. De stelveerschroef is ter onderscheiding op den kop van een kornagelgat voorzien. Het afnemen van het magazijn geschiedt door de magazijnschroef los te draaien en uit te trekken, waarna het magazijn zeer gemak kelijk met de hand naar boven uit de lade wordt gestooten. Het uitnemen van den aanbrenger en de spiraalveer uit het uit genomen magazijn is reeds vroeger behandeld. Bij het aandraaien der schroeven moet nog opgemerkt worden dat de uitwerperschroef niet te vast worde aangedraaid en dat de kop dier schroef niet buiten den uitwerper uitsteke. Men zal zich herinneren dat de uitwerperschroef van een vier kanten kop is voorzien. De verklaring der werking van grendel, trekker, trekkernok en van het repeteermechanisme blijkt voldoende uit de gedetailleerde beschrij ving van het geweer. Bij de behandeling van het geweer moet er thans ook gewaakt worden tegen indringing van vuil, water of zand in het magazijn. De normale stand isvan den repeteerknop naar achteren, van de slagveer ontspannen en van de vizierklep neergeslagen. Ter voorkoming van het slijten van den grendel en van het repe teermechanisme worden, behalve bij de oefeningen met exercitiepa tronen, de bewegingen der lading en van het verstellen van den hef- Dl. II, 1889. 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 377