31 zeer kleine wond veroorzaken en geen voldoenden schok teweegbrengen, zoodat de infanterie zeker onder den voet zou gereden worden. Op trefkans zou op grooten afstand niet gerekend kunnen worden, daar het lichte en kleine projectiel te veel van den invloed van den wind zou te lijden hebbenook het indringingsvermogen zou op dien afstand zonder beteekenis zijnde loop zou bijna niet schoon te houden zijn en veel te lijden hebbenhet munitievraagstuk zou zeer moeielijk zijn op te lossen en ten slotte zou het ontijdig zijn tot, een klein kaliber over te gaan, zoolang nog geen ander Europeesch leger in die richting was voorgegaan. De voorstanders brachten hier echter tegen in, dat zelfs het 31,2 gram zware projectiel van 11,43 mM. middellijn van het Martini- Henry-geweer gebleken is onmachtig te zijn om Soedaneezen of Zoeloes dadelijk neer te vellen, daar het herhaaldelijk gebeurd is dat deze doorliepen en handgemeen konden worden, wanneer zij niet ter stond doodelijk getroffen waren; de kleine kogel met zijn groote snelheid zou waarschijnlijk een even grooten schok teweegbrengen als een zwaarder projectiel en voor het onmiddellijk neervellen van een paard door den schok is misschien een kogel noodig zoo groot als een vuist. Voorts werd aangevoerd dat juist mindere spreiding en grooter indringingsvermogen konden worden verwacht en dat ook op de grootste afstanden op een buitengewoon juist schot zou kunnen ge rekend worden de baan zou in gestrektheid winnen en de bestreken ruimten zouden dus op allen afstanden toenemen. Het verminderen van het volume en vooral van het gewicht der patroon zou den soldaat in staat stellen meer patronen mee te voeren zonder de belasting te vermeerderen en ook het aanvoeren van de reservemunitie zou veel gemakkelijker worden, terwijl het maga zijn zonder vergrooting meer patronen zou kunnen opnemen. Boven dien werd betoogd dat het teruggaan van het kaliber van 11.43 mM. tot dat van 10.21 mM. slechts een halve maatregel was en de eenige verbetering bestond in het aanbrengen van een magazijn, daar overigens alles, zelfs het gewicht der munitie, nagenoeg onveranderd bleef. Het aannemen van een klein-kaliber-repeteergeweer werd ten slotte als een eisch van den tijd voorgesteld. Zooals echter van zelf spreekt is er voor het kaliber een grens,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 37