374 maatregelen op de schietbaan) geene veranderingen van beteekenis aangebracht. De schietoefeningen (4e Afdeeling) hebben thans ook ten doel den man eene groote geoefendheid in de verschillende wijzen van laden te doen verkrijgen. Bij al de voorbereidende schietoefeningen, behalve bij het richten en aftrekken met het geweer op den richtbok en het schieten met patronen tot kamerschietcylinders alsmede van die met losse patro nen als voorbereiding tot het repeteer- en het magazijnvuur, is het magazijn van het geweer met exercitiepatronen gevuld. Terwijl in het vroegere voorschrift ook nog bijzondere bepalingen omtrent de liggende houding voorkwamen, bepaalt het tegenwoordige dat het aanleggen in staande, knielende en liggende houding over eenkomstig het bepaalde in de Recrutensehool zal geschieden. Aan laatstgenoemde houding wordt over- het algemeen weinig meer gedacht. Het is toch gebleken hoe zelden men terreinen zal aan treffen, waarop men in de gewone liggende houding zal kunnen vu ren. Ook de beide tasschen aan de voorzijde van den man maken die houding bezwaarlijk en de houderlading wordt dan ook alleen in staande en knielende houding onderwezen. Bij het vuren met hooge vizierstellingen in liggende houding wordt er op gewezen dat de kolf dan dikwijls in den grond kan worden gebracht. De man wordt eerst geacht voldoende bedreven te zijn in het la den, wanneer hij met de enkellading 11 en met de houderlading 16 schijnschoten in de minuut kan afgeven en het magazijn zonder ge bruik te maken van een houder in 10 seconden kan vullen. Ten einde den man deze geoefendheid in het snel laden te doen behouden, zal men hem gedurende zijn gebeelen diensttijd dikwijls de oefeningen in het snel laden in de verschillende houdingen laten uitvoeren en deze ook van tijd tot tijd in het donker doen plaats hebben. Ook bij het repeteervuur moet men vorderen dat een paar secon den tot richten gebruikt worden en reeds van de eerste oefeningen af aan moet men den soldaat doordringen van het besef „dat niet het

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 380