- 375 „aantal schotenmaar het aantal treffers de waarde van een repeteer- „vuur bepaalt". Bij de individueele oefeningen is thans voorgeschreven dat, wanneer een schutter bij eene oefening schoten te goed houdt en een volgende maal op een anderen afstand schieten moet (b. v. doordat een niet even lange baan beschikbaar is), de compagniescommandant de over- gangsvoorwaarde dier schoten bepaalt. Verder bepaalt het nieuwe voorschrift dat de schutter de schoten eener oefening achtereen zal afgeven en dat hij steeds met gevuld magazijn schiet en dit na het laatste schot ledigt. Evenals vroeger worden de individueele oefeningen verdeeld in die der 2e en le klasse en in die der scherpschutters; maar in de oefe ningen der eerstgenoemde klasse zijn ook, in verband met hetrepe- teervuur, wijzigingen gebracht, terwijl zoowel in de 2C als in de 1° klasse het schieten in het gelid is afgeschaft. De 5e en 10e (laatste) oefening der 2° klasse bestaat in een re- peteervuur gedurende 1 minuut, waarbij respectievelijk op 100 en 150 M. in staande en knielende houding 12 schoten met 10 treffers en 13 schoten met 10 treffers moeten verkregen worden. De minuut rekent daarbij van af het oogenblik dat: Repeteervuur wordt gecommandeerd en dit commando wordt gegeven, terwijl de sol daat met ongeladen en als enkellader gesteld geweer met gevuld ma gazijn, in de houding van vaardig staat. De man moet dus op het commando: „Repeteervuur" den repeteerknop naar achteren brengen (stellen als meerlader), daarna viermaal laden uit het magazijn en daarna in het eerste geval den inhoud van min stens twee gevulde houders verschieten en in het tweede geval nog uit den derden gevulden houder één patroon afgevuurd hebben. Wij hebben reeds vroeger gezegd dat in de practijk zal blijken, dat de hiervoren genoemde eischen niet te hoog gesteld zijn. Toch heeft men gemeend die eischen niet impératief te moeten stellen en is men van den stelregel uitgegaan, dat iemand toch tot de klasse der geoefende schutters (lc klasse) kan overgaan, ook al voldoet hij niet aan de overgangsvoorwnarden, bij de repeteervureu gesteld. In het oude voorschrift kwam deze bepaling met betrekking tot het snelvuur niet voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 381