380 den generaal-majoor Sir George White, afgetreden commandant van het Bombay-korps, wiens rapport over de operatiën tegen Saw La Paw, hoofd van de opstandelingen van Oost-Karenni, juist is ingediend geworden, en waarin gezegd wordt „Bij tal van ontmoetingen in Boven-Birmah had ik gelegenheid kennis te maken met de uitstekende diensten bewezen door het 2ie bataljon Lichte Infanterie van het Bombay-korps, en voorna melijk vestig ik de aandacht op den kolonel Sartorius en den lui tenant Tighe van dat bataljon, als hebbende zich zeer onderscheiden". Met deze clausule uit een officieel rapport meent men de onwaarde van de critiek van Sir Charles Dilke te hebben aangetoond. Huwelijken van Soldaten. In Britsch-Indië wordt de oprichting voorbereid van Eurasische (Sinjo) regimenten. In eene onlangs te Calcutta gehouden vergade ring kwam de positie ter sprake, welke door den Eurasischen soldaat zou worden ingenomen, wanneer de regeering tot de proef zou besluiten. Algemeen wilde men hem op gelijke lijn stellen met zijn Euro- peesche kameraden wat betreft betaling, uniform, voeding en huis vesting enz. Over het huwelijk werd echter geen woord gesproken, wat de „Indische Pioneer" aanleiding geeft tot de volgende beschouwing: „Reeds vroeger hebben wij er op gewezen dat het huwelijk de klip zal wezen, waarop de proef, met dit soort soldaten te nemen, zal stranden. Het percentage gehuwde militairen in de Europeesche regimenten is feitelijk gelijk nul, en het mag wel een punt van nauwkeurig onderzoek uitmaken, of de Eurasiër, met zijn groote voorliefde voor het huwelijk, genegen is als celibatair te leven. „Het groote voordeel van Europeanen in Indië is dat zij geen nasleep hebbende oude gehuwde onderofficieren zijn allen aan baantjes ge holpen, zoodat het thans eene zeldzaamheid is vrouwen en kinderen bij of in de kazernes te zien. Vroeger telde altijd een groot getal gehuwde vrouwen in de sterkte van het regiment; het Gouvernement zorgde als een vader voor hen. „De toestand is dus veel guostiger geworden, ook wat betreft de uitgaven cp het budget van oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 386