32 waar beneden men niet kan gaan, daar men anders ten slotte zou komen tot een projectiel van dezelfde middellijn als een breinaald. De kogel moet groot en zwaar genoeg blijven om een mensch op den afstand van 1800 M. buiten gevecht te kunnen stellen en tot op 1500 M. voldoende juist te kunnen schieten; ook het indringingsver- mogen moet op dien afstand niet te wenschen overlaten. Ten einde de waarde van die verschillende beweringen te onder zoeken werd machtiging gevraagd en verkregen tot het nemen van de noodige proeven met, het Zwitsersche Rubin-geweer, een enkellader met een kaliber van 7.5 mM., en al spoedig bleek nu, naarmate de proeven vorderden, meer en meer dat een geweer van zulk een kaliber als oorlogswapen in alle opzichten te verkiezen is boven een geweer van 10.21 mM. kaliber en dus te meer nog boven een wapen van grooter kaliber. De afdoende proeven, tot het onderzoeken van de uitwerking op de lichamen van doode dieren genomen, en de mate van indringing in stalen platen, hout, aangestampte aarde en andere weerstandbiedende stoffen, brachten den inspecteur van de cavalerie en alle officieren van den geneeskundigen en veeartsenijkundigen dienst, die de proeven bij woonden, tot de stellige overtuiging dat cavalerie van het kleinere projectiel niet minder te lijden zou hebben dan van het grootere. Bij elke weersgesteldheid waren de resultaten op verschillende zelfs de grootste afstanden, met het kleinere projectiel verkregen, gunstiger dan die, met den kogel van 10.21 mM. behaald; de loop werd bovendien gedurende het vuren nagenoeg niet vuil of aangedaan. Toen eenmaal het afdoende bewijs verkregen was, dat de tegen het kleine kaliber ingebrachte bedenkingen weinig of geen waarde hadden eu dit daarentegen in elk opzicht de voorkeur verdiende en groote voordeelen had, was het pleit ten voordeele daarvan spoedig beslist en werd overgegaan tot een reeks van proefnemingen tot het bepalen van het juiste kaliber, den vorm en den spoed der trekken, alsmede den meest geschikten vorm voor het magazijn van het nieuw te ontwerpen geweer. Het Rubin-geweer, waarmede tot op dat oogenblik de proeven genomen waren, werd in vele opzichten ongeschikt voor een oorlogs wapen geoordeeld en daarom het besluit genomen een geweer te

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 38