386 noeg eerbied wordt bewezen of dat het gouvernement beleedigd wordt. De vele oorlogen, die wij hebben moeten voeren, de vele opstan den, die wij moesten bedwingen, hadden dikwijls tot oorzaak, de fouten, door het bestuur, soms onwetend, begaan. Duldt de Inlander geene willekeur, geene onderdrukking van ons, is hij reeds dadelijk gekrenkt wanneer inbreuk op zijn adat wordt gemaakt, aan hunne eigen hoofden betoonen zij slaafsche onderda nigheid en gehoorzaamheid. Deze mogen hun geld afpersen, mogen knevelarijen begaan, diensten tot in het oneindige van hen vergen, zelden zullen zij tot klagen hunne toevlucht nemen. Is zulk een hoofd van aanzienlijke geboorte, is hij bekwaam, dap per in den strijd, dan valt het hem niet moeielijk een grooten aan hang te verwerven en zal hij de vaan des opstands ontrollen, wanneer hij zich slechts eenigermate verongelijkt gevoelt. Eene groote schare zal hem aankleven en goed en bloed voor hem veil hebben. Dat zulk een opstand groote gevolgen kan hebben, veel geld en menschenlevens kost, getuigt de Java-oorlog. Dipo Negoro was zulk een persoon. Hij sproot uit het sultansge- slacht van Mataram, welks afstammelingen als heiligen vereerd wer den, was daarbij machtig, listig en dapper. Hij wist zijne zaak met die der priesters te verbinden en maakte gebruik van de ontevreden heid, die onder de bevolking heerschte, vanwege het innen der markt- gelden door Chineezen, enz. Zelfs Amir, die niets was dan een gewoon Inlander, zonder titel, zonder naam en zonder geld, wist in 1848 een opstand tegen het gouvernement te verwekken, tengevolge van verkeerde maatregelen door den resident van Banka genomen. Zulk een opstand zal echter niet zoo gevaarlijk zijn, want de aanhangers van een onaanzienlijk bendehoofd zullen spoedig verloopen bij den eersten tegenspoed. Een goede karaktertrek van alle Inlandsche volken is, dat zij hun ne hoofden nimmer zullen verraden. Zij bezoedelen zich niet aan deze schande en de Europeaan staat in dit opzicht bij hen achter. De Indische krijgsgeschiedenis levert geen enkel voorbeeld van verraad op. Integendeel, zij zullen hen helpen en ondersteunen, zelfs in de meest onherbergzame oorden zullen hun levensmiddelen wor den gebracht en steeds zullen zij waarschuwen, wanneer gevaar dreigt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 392