388 - Dit alles neemt echter niet weg, dat dweepzucht bij hen ook even goed sluimert als bij den meest rechtgeaarden Muzelman en gemak kelijk wakker te schudden is. De blinde geestdrift, die Mohamed vroeger bij de Arabieren wist op te wekken, ontvlamt ook in geheel Iosulinde, wanneer vorsten en priesters dit in hun eigen belang noodig oordeelen. Die dweepzucht, nog verhoogd door bijgeloof en licht- geloovigheid, is de kracht van ontevreden prinsen en geestelijken. De laatsten verzamelen de onnoozele kampongbewoners om zich heen, leggen een kunstig verdicht droombeeld uit, passen een of ander vers uit den koran op bestaande toestanden toe en gaan in het gebed voor. Allengs nemen de omstanders deel aan dit gebed, winden zich op door dweepzieke gezangen en denken dan niet aan eindigen en er wordt gebeden op eene wijze, die zelfs het hart van een steenen god zou vermurwen. Geen uren, maar dagen blijven zij in het gebed vereenigdhet lichaam geraakt door langdurig vasten in zekeren staat van ongevoeligheidhet gezang ontaardt van lieverlede in een woest eentoonig geschreeuwde geest komt in een toestand van razernij, nog meer opgewekt door het gebruik van groote hoeveelheden opium, gratis verkrijgbaar. Eenmaal in dien staat gekomen, zijn zij geheel in de macht der priesters, die hen tot de grootste gruweldaden aanzetten. De vreed zame, rustlievende landbouwer is in een woesten tijger herschapen. Klewangs worden gewet, lansspitsen gescherpt, talismans uitgereikt en in den hoofddoek geborgen en daarna volgen zij hunne priesters, die hunne aanvoerders en voorgangers zijn tot moord, brandstichting en andere euveldaden. Sprakeloos, of ook wel geweldig schreeuwende, dicht opeengedrongen, soms met toegeknepen oogen, storten zij zich op alles, wat hen in den weg komt, vellen in blinde woede alles neder en komen niet eerder tot bezinning, dan wanneer hunne aan voerders zulks wenschen. Hebben de priesters het geluk ongedeerd uit een strijd te geraken, zoo worden zij voor onkwetsbaar gehouden. De invloed van zulk een persoon is dan onbegrensd. Een der leerstellingen van het Mohamedanisme is, dat zij niet ge houden zijn hun woord gestand te doen, dat zij aan ongeloovigen hebben gegeven, ja, men kan zelfs op hun eed niet vertrouwen, daar

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 394