390 Zijn voornaamste blanke wapens bestaan uit klewang, lans, kris, mandauw, enz. 1°. De klewang bestaat uit de kling en de greep. De kling wordt van staal vervaardigd, is aan de greep smal, wordt naar voren breeder, is aan de punt drie a vier vingers breed en aldaar recht afgesneden, evenals bij een scheermes. De rug is ongeveer een kleinen vinger dik en de snede ongemeen scherp. Het staal wordt door hen zelve met de meeste zorgvuldigheid gesmeed en het scherpmaken kost, wegens de hardheid van het metaal, zeer veel moeite. De greep is van hout, dikwijls ingelegd met goud, ivoor, ja zelfs met diamanten en versierd met snijwerk, dat wedijveren kan met het sierlijkste Europeesche. Zij is aan het einde iets dikker en aldaar van een naar beneden gekromden snavel voorzien, om bij het houwen het uitglijden te verhinderen. De geheele lengte is ongeveer 0,5 a 0,8 M. Iemand, die met dit wapen kan omgaan, maar vooral de Inlander, die de hanteering er van uitmuntend verstaat, kan er, door den bijzonderen vorm, een zeer krachtigen houw mede toebrengen, welks uitwerking nog verhoogd wordt door de voortreffelijkheid van het staal. Een struik, ter dikte van een arm en van het hardste hout, valt met één slag. Om de echtheid van een klewang te bewijzen, werd menigmaal een vingerdikke ijzeren stang met één houw door gehakt, zonder dat men de minste beschadiging aan de kling kon opmerken en wat is een arm, een menschenhoofd in vergelijking met zulk eene stang. Een gewone, doch echte klewang wordt overal met minstens 10 a 15 betaald; men moet echter met den koop zeer voorzichtig zijn, daar namaak geen uitzondering, maar regel is. Voor een klewangaanval is onze soldaat, zoowel Europeesche' als Inlandsche, bevreesd en is het menigmaal voorgekomen, dat er reeds eene groote paniek ontstond, wanneer de vijand er slechts me de dreigde. De Inlandsche vjjand is zich zeer goed bewust van de verslagenheid en de verwarring, die hij bij een aanval met de kle wang teweegbrengt en tracht om die reden dan ook zoo spoedig mo gelijk hiertoe over te gaan, wel wetende, dat hij in de verste verte niet opgewassen is tegen een vuurgevecht met onze troepen. De klewang is zijn wapen bij uitnemendheid bij overvallingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 396