391 2°, De lans, eveneens een geducht wapen in zijne handen, heeft eeue lengte van 3 a 4 M. Meestal is zij van hout vervaardigd en voorzien van een ijzeren punt. De lansen der Batakkers bestaan uit aangepunte bamboes. De Dajakkers bezitten lansen van ijzerhout, ongeveer 2 M. lang, voorzien van een ijzeren spits, waaraan gewoonlijk nog een weer haak bevestigd is. Ofschoon zij afzonderlijke blaasroeren hebben, zoo dient echter dikwijls de holle schacht der lans om er sterk vergiftig de pijlen door te blazen. De Chineesche lansen zijn zware houten stelen met ijzeren punten van 3 a 4 dM. lengte. Ook bevestigen zij er veelal twee of drie punten aan, bij wijze van hooivorken en gaffels, De lansen der Lampongers zijn niets anders dan lange stukken bamboe, aan het einde met dorens of weerhaken om er iemand de huid mede open te rijten of naar zich toe te trekken. Somtijds binden zij op de bamboe een keisteen, waarmede zij met veel behendigheid de piek- of bajonetsteken weten af te weren. Door de aanzienlijke lengte der lans heeft zij veel voor boven onze bajonet en de Inlandsche vijand kan er goed mede omgaan. De Balineezen waren in het hanteeren er van meester. Ook de Atjehers verdedigden zich er hardnekkig mede, o. a. toen onze troepen tijdens de eerste expeditie voor de tweede maal de missigit bestormden. Onze stormladders werden omvergestooten en, zoodra een hoofd boven den muur zichtbaar werd, waren hierop terstond lansen gericht. 3°. De kris. Het lemmer van dit wapen heeft eene lengte van 2 a 21 /2 dM., is van het beste staal en loopt vanaf de greep naar de punt aan beide zijden scherp toe. Het staal wordt dikwijls in vergift gedompeld en eenigen tijd aan de werking er van overgelaten, zoodat eene wond, met zulk een voorwerp toegebracht, ongeneeslijk is. De greep der kris is van hout en is evenals die van de klewang versierd en met edele metalen ingelegd. Eene echte kris en nog meer eene vergiftigde kost veel geld, vooral wanneer er reeds een oifer mede geveld is. In het gevecht kan dit wapenvan wege zijne geringe lengte, slechts in den uitersten nood gebruikt worden. 4°. De mandauw is een korte klewang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 397