392 De Chineezen vechten met zwaardendie met beide handen ge bruikt moeten worden, aan beide zijden gescherpt zijn en bevestigd aan stelen, lang 11j2 a l3/4 M. Yerder met zware sabels, die twee aan twee in ééue scheede gedragen worden en die zij in het gevecht te gelijk gebruiken, iu iedere hand een. Ook worden bij hen dolken aangetroffen met tweesnijdende lemmers, ongeveer 6 dM. lang. "Wel niet tot de blanke wapenen behoorende, doch bij den Inland- schen vijand in hoog aanzien gehouden wordende, is de vergiftigde pijl. De verschrikkelijke stof, waarvan zij zich bedienen om hunne pijlen te vergiftigen, komt van een boom, dien men „pohon upas" noemt. Deze boom heeft eene middelmatige hoogte, de bast is glad en witachtig grauw; het blad is langwerpig eivormig, eenigszins spits met golfachtige, gladde randen en leerachtig. Om het vergift te winnen, neemt men 11/2 a 2 Meter lange bamboestokken, aan het eene einde scherp, in den vorm eener pen bijgesneden en tot aan het andere uitgehold. Twee houten stoppen dienen om de bamboe te sluiten. Met dit riet gaat men naar den boommaar vóór er bij te komen, wordt een houten masker voor het gezicht gedaan en het geheele lichaam zorgvuldig omwonden, opdat geen lucht de bloote huid kunne bereiken. Door de uitwaseming alleen van deze boomen, vooral wanneer er veel bij elkander staan, wordt een tintelend ge voel op het lichaam veroorzaakt en het gevolg hiervan is, dat terugkeeren onmogelijk is. Men zou omvallen en door de steeds toenemende prikkeling eindelijk moeten omkomen. Ook moet men zorg dragendat men den wind van achteren heeft, wanneer men de giftboomen nadert en van voren, als men zich verwijdert. Bij den boom gekomenwordt de bamboe er in eene steile richting van onderen op ingestoken, ongeveer x/2 M. boven den grond. Terstond vloeit een wit melksap uit den boom in het riet, dat in de lucht van lieverlede rood wordt, eerst lichtrood, dan donkerrood en eindelijkwanneer het opgedroogd isbruin. Zoodra men de rieten op deze wijze in de boomen heeft gestoken, verwijdert men zich, om hei^ eeQige dagen later op dezelfde wijze weder af te halen. Dit sap is liet vergift, hetgeen men gebruikt om de pijlen te vergiftigen. Zeer merkwaardig is het, dat dit vergift zijne alles vernielende

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 398