396 Men behoeft niet te vragen, hoe weinig zulk een vuurwapen te vreezen is, door een speculant bij scheepslading aangebracht. Kunnen zij onze Beaumont-geweren machtig worden, dan zullen zij dit niet nalaten en er hun leven voor op het spel zetten. Ook trachten zij die voor groote sommen van onze soldaten te koopen, getuige de Atjehers. Revolvers vallen ook zeer in hun smaak en worden duur door hen betaald. Het zou niet te verwonderen zijn, dat, wanneer wij nu of later in een oorlog gewikkeld werden met een volk uit den Archipel, wij tegenover een wapen zouden kunnen komen te staan, evengoed, zoo niet beter dan het onze. Het buskruit bereiden zij zelve op eene zeer eenvoudige, maar tevens hoogst gevaarlijke wijze in een ijzeren pan boven het vuur, zoodat het niet te verwonderen is, dat dikwijls ongelukken voorkomen. Het geschiedt door de vrouwen. Het salpeter wordt op ruwe wijze verkregen door uitlogen en koken der drekstoffen van dieren als kippen, geiten, schapen eDz. Zwavel is natuurlijk bijna overal voorhanden, hetzij op vuur spuwende bergen, hetzij in bronnen en wordt bij groote hoeveelheden op de passers aangevoerd. De houtskool, die zij gebruiken, is allerslechtst en veelal bestaat zij uit verkoolde klapperdoppen. Yeel zorg dragen zij niet voor de goede verkoling van het hout, terwijl zij er allerlei houtsoorten voor gebruiken, zonder na te gaan, welke het meest geschikt zijn. Yermenging der verschillende bestanddeelen heeft slecht plaats, het drogen van het afgewerkte buskruit geschiedt in de openlucht; sorteeren doen zij niet. De korrels zijn van ongelijke grootte of liever gezegd, het zijn niets anders als kluitjes. Dat zulk buskruit, zoowel door de slechte bestanddeelen als door de primitieve bereiding, van geringe hoedanigheid is, behoeft geen betoog. Hierbij komt nog dat de opbewaring op eene zeer onvol doende wijze plaats heeft. Veel prijs stellen zij op ingevoerd buskruit. De kogels zijn van lood, soms vermengd met zand en fijn ge stampt glas, en worden gegoten in vormen, die gemaakt zijn van eene soort klei, welke droog zijnde, in kleur, zwaarte en hardheid met onzen grijzen hardsteen overeenkomt. De kogels zijn van verschil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 402